Warsztaty: jak pisał Lem?
Rok 2021 upływa pod znakiem obchodów stulecia urodzin najwybitniejszego polskiego twórcy science-fiction, znanego na całym świecie wizjonera zwanego “prorokiem technologii”. Stanisław Lem – pisarz, filozof, twórca nowych światów – będzie patronem wrześniowych warsztatów w Szkole Pisania KMLU.
W Szkole Pisania wierzymy, że talent literacki warto szlifować pod okiem mistrzów. Tegoroczny jubileusz daje nam niepowtarzalną okazję do zgłębienia tajników warsztatu pisarskiego niekwestionowanego Mistrza, który w swojej fascynującej i różnorodnej twórczości powoływał do życia nowe światy i zawładnął wyobraźnią czytelników na całym globie. Do prowadzenia wrześniowych warsztatów Szkoły Pisania KMLU zaprosiliśmy znawców twórczości autora „Solaris”, dzięki którym uczestnicy spotkań będą mogli zgłębić tajniki języka, którym posługiwał się wizjoner science-fiction, a także fabularne sekrety autora “Powrotu z gwiazd”. Do zapisów zachęcamy przede wszystkim wiernych czytelników Stanisława Lema, ale też tych, którzy pragną lepiej zapoznać się z twórczością autora czytanych niegdyś w szkole „Bajek Robotów”.
Grupa wiekowa: dorośli i licealiści
Wymagania sprzętowe: przenośny komputer (laptop, tablet) z dostępem do Internetu
Obowiązuje jedna rezerwacja na dwie części warsztatów.
Szczegółowy program i opis warsztatów:
Część 1 – słowotwórstwo
11 września (sobota), 9.00-12:00
Prowadzący: Agata Kwaśnicka-Janowicz, Patrycja Pałka
Natągwie, nupajki, wytrzopki, ksobne egocentryzatory ze sprzężeniem narcystycznym – tworzenie słowotwórczych neologizmów, budowanie neofrazeologizmów, neosemantyzacje, zapożyczenia, parodiowanie stylu naukowego czy archaizacje powodujące efekty groteski – tak w skrócie opisuje się warsztat językowy Stanisława Lema, fantasty o genialnej intuicji językowej. Czy jednak możemy zdefiniować nieprzewidywalne reguły wyobraźni językowej twórcy Cyberiady? Z maksymalną mocą (nie tylko) liryczną zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania „jak punkt, wchodzący w układ holonomiczności”. Przekonaj się, czy jest możliwe (cybernetyczne) modelowanie procesów twórczych.
Część 2 – fabuły
12 września (niedziela), 15.00-18.00
Prowadzący: Marcin Świątkowski
Dlaczego Pirx zawsze „wychodzi z najgorszych”, a Ijon Tichy – przeciwnie? Co ma wspólnego powieść science-fiction z laboratorium chemicznym? Czy abstrakcja może być kluczem do opisu? Teksty Lema nie poddają się łatwym interpretacjom, a zarazem są bardzo proste; nie dają się uchwycić jako struktury, a jednocześnie stanowią precyzyjne konstrukcje. Na warsztatach dowiemy się, jak rozgryźć Lemowską fabułę, czym charakteryzują się bohaterowie jego książek i jakim cudem narady naukowe potrafią wciągać jak dobry film akcji.
Dobrze widziana znajomość (teksty omawiane na zajęciach): “Test” z “Opowieści o pilocie Pirxie”, “Tragedia pralnicza” z “Dzienników gwiazdowych”, “Gruppenführer Luis XIV” z “Doskonałej próżni” oraz “Niezwyciężony”.
Zachęcamy również do udziału w innych wydarzeniach oferowanych w bogatym programie Bomby Megabitowej. Festiwalu Przyszłości, odbywającego się w Krakowie w dniach 10-14.09.
Bezpłatne wejściówki do pobrania od 1 września na https://kbfbilety.krakow.pl
Data: 11-12.09.2021 |
Miejsce: Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 |
Czas trwania: 9.00-12.00 (11.09), 15.00-18.00 (12.09) |