Kurs Pisania Powieści 2023/24

Masz pomysł na powieść? Chcesz wydać książkę, ale czujesz, że musisz popracować nad warsztatem? A może zaczęłaś/zacząłeś już prace nad nią, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 8. edycji Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO i napisz swoją pierwszą (lub kolejną) książkę pod okiem najlepszych redaktorów!

Przeszłości i teraźniejszości. Pisanie z głowy, pisanie z wyobraźni  – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Kursu Pisania Powieści KMLU. Marzenie o pisaniu może się ziścić i chcemy w tym pomóc adeptom i adeptkom literatury. Nasz kurs polega na wspólnej pracy, która zacznie się od omawiania pomysłu, a skończy przeczytaniem ostatniego zdania w powstającej prozie. Podczas kursu pokażemy, na czym polega zmyślanie tego, co było, oraz kreowanie tego, co nigdy się nie wydarzyło. Choć literatura czerpie garściami z życia, to przecież tworzy i odkrywa światy, i tu doradzimy, co jest obiecującym rozwiązaniem artystycznym. Weźmiemy pod lupę akapit, obraz, dialog, zastanowimy się też, jakich fabuł potrzebujemy – co zatem jest  twórcze, nowe, odkrywcze. Przekonamy się, co da się opisać realistycznie, co trzeba wymyślić, jakie gatunki prozy i style mamy pod ręką i wreszcie: za czym tęsknimy w literaturze pięknej.

Stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Twoimi przewodnikami będą: redaktor z wieloletnim doświadczeniem Filip Modrzejewski oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu. Zajęcia będą miały charakter praktyczny i warsztatowy. Uzupełnieniem zajęć z redaktorami będą spotkania i warsztaty  ze znakomitymi pisarzami i pisarkami: Zytą Rudzką, Barbarą Sadurską, Łukasza Orbitowskiego, Elżbieta Łapczyńską, Barbarą Woźniak i Aleksandrą Zielińską.

Kurs Pisania Powieści potrwa od października 2023 do lutego 2024 roku. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach (sobota-niedziela) w Pałacu Potockich – siedzibie Krakowa Miasta Literatury Unesco.

Dlaczego akurat ten kurs?

Kurs KMLU pozwoli Ci nie tylko na doskonalenie pisarskiego warsztatu; będzie także okazją do nawiązania kontaktów z osobami z branży. To niemal pół roku pełne inspirujących rozmów, dzielenia się doświadczeniami i przeistaczania pomysłów w fascynujące powieści. Po zakończeniu zajęć będziesz w trakcie lub na finiszu zaawansowanego pisania swojej książki, którą dzięki naszej pomocy zaprezentujesz wydawcom – jak co roku stworzymy z fragmentów powieści Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów. Czytaj dotychczas opublikowane antologie pokursowe >>

Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miała/miał szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki. Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Mieście Literatury UNESCO.

Szkoła Pisania – nie tylko prowadzący

Kurs stanowi też okazję, by poznać innych twórców i twórczynie, którzy – podobnie jak Ty – są na początku swojej literackiej ścieżki i prawdopodobnie borykają się z problemami podobnymi do Twoich. Dzięki temu nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące Twojej książki spotkają się nie z ciszą, ale z żywą dyskusją grupy – pierwszych czytelników kolejnych rozdziałów powstającej powieści. Jak zdradzają nasi dotychczasowi absolwenci i absolwentki, ta część kursu co roku daje im równie wiele, co praktyczne wykłady i ćwiczenia.

Jak wziąć udział w kursie?

Czekają na Ciebie cztery zadania rekrutacyjne. Pierwszym z nich jest napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści na 300-400 słów. Drugim – przesłanie fragmentu tej powieści na maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).

 

Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuła/czuł. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść. Trzecim zadaniem jest wypełnienie kwestionariusza, a czwartym: dołączenie CV.  Dokumenty wyślij na adres: pisz@miastoliteratury.pl

Koszt kursu to 3000 zł.

Na zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia.

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 3000 zł (po ogłoszeniu wyników rekrutacji).

7-8.10

21-22.10

4-5.11

25-26.11

2-3.12

16-17.12

13-14.01

27-28.01

10-11.02

24-25.02

 

• Jak pisać, żeby być czytanym?
• Jak pokonać blokadę twórczą?
• Jak zrobić research do swojej powieści?
• Jak złapać dystans do swojego pisania?
• Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować?
• Jak przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika?
• Jak tworzyć wciągające światy powieściowe?
• Czym jest tło fabularne i jak je ciekawie zapełnić?
• Jak wykreować pełnokrwistego bohatera?
• I wreszcie – jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę?

Prowadzący

Paweł Goźliński

Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz kuratorem projektu „Gazeta pisarzy”. Kierował działami kultury i reportażu „Gazety Wyborczej”, był szefem reporterskiego magazynu „Duży Format”. Tworzył i do 2019 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Książek. Magazynu do czytania”. Dziś jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu w której wykłada do dziś.

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową. Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Paweł Goźliński

Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz […]

Barbara Sadurska

Barbara Sadurska Prawniczka, pisarka. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Mapę, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za Czarnego hetmana, stypendystka Miasta Krakowa. Prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko- Arystycznym UJ. Prowadziła warsztaty pisania krótkich form prozatorskich dla Instytutu Twórczości, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, […]

Barbara Woźniak

Barbara Woźniak Prozaiczka i akademiczka. Autorka powieści Niejedno, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) za debiut oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Publikowała w „Czasie Literatury” i w „Miesięczniku ZNAK”. Badaczka i wykładowczyni na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora nauk społecznych. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Interesuje się zagadnieniami z […]

Anna Rucińska-Barnaś

Ekspertka w zakresie prawa autorskiego

Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.

Tak było w poprzednich edycjach