Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz […]
Kurs Pisania Powieści 2023/24
Masz pomysł na powieść? Chcesz wydać książkę, ale czujesz, że musisz popracować nad warsztatem? A może zaczęłaś/zacząłeś już prace nad nią, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 8. edycji Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO i napisz swoją pierwszą (lub kolejną) książkę pod okiem najlepszych redaktorów!
Przeszłości i teraźniejszości. Pisanie z głowy, pisanie z wyobraźni – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Kursu Pisania Powieści KMLU. Marzenie o pisaniu może się ziścić i chcemy w tym pomóc adeptom i adeptkom literatury. Nasz kurs polega na wspólnej pracy, która zacznie się od omawiania pomysłu, a skończy przeczytaniem ostatniego zdania w powstającej prozie. Podczas kursu pokażemy, na czym polega zmyślanie tego, co było, oraz kreowanie tego, co nigdy się nie wydarzyło. Choć literatura czerpie garściami z życia, to przecież tworzy i odkrywa światy, i tu doradzimy, co jest obiecującym rozwiązaniem artystycznym. Weźmiemy pod lupę akapit, obraz, dialog, zastanowimy się też, jakich fabuł potrzebujemy – co zatem jest twórcze, nowe, odkrywcze. Przekonamy się, co da się opisać realistycznie, co trzeba wymyślić, jakie gatunki prozy i style mamy pod ręką i wreszcie: za czym tęsknimy w literaturze pięknej.
Stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Twoimi przewodnikami będą: redaktor z wieloletnim doświadczeniem Filip Modrzejewski oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu. Zajęcia będą miały charakter praktyczny i warsztatowy. Uzupełnieniem zajęć z redaktorami będą spotkania i warsztaty ze znakomitymi pisarzami i pisarkami: Zytą Rudzką, Barbarą Sadurską, Łukasza Orbitowskiego, Elżbieta Łapczyńską, Barbarą Woźniak i Aleksandrą Zielińską.
Kurs Pisania Powieści potrwa od października 2023 do lutego 2024 roku. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach (sobota-niedziela) w Pałacu Potockich – siedzibie Krakowa Miasta Literatury Unesco.
Dlaczego akurat ten kurs?
Kurs KMLU pozwoli Ci nie tylko na doskonalenie pisarskiego warsztatu; będzie także okazją do nawiązania kontaktów z osobami z branży. To niemal pół roku pełne inspirujących rozmów, dzielenia się doświadczeniami i przeistaczania pomysłów w fascynujące powieści. Po zakończeniu zajęć będziesz w trakcie lub na finiszu zaawansowanego pisania swojej książki, którą dzięki naszej pomocy zaprezentujesz wydawcom – jak co roku stworzymy z fragmentów powieści Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów. Czytaj dotychczas opublikowane antologie pokursowe >>
Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miała/miał szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki. Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Mieście Literatury UNESCO.
Szkoła Pisania – nie tylko prowadzący
Kurs stanowi też okazję, by poznać innych twórców i twórczynie, którzy – podobnie jak Ty – są na początku swojej literackiej ścieżki i prawdopodobnie borykają się z problemami podobnymi do Twoich. Dzięki temu nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące Twojej książki spotkają się nie z ciszą, ale z żywą dyskusją grupy – pierwszych czytelników kolejnych rozdziałów powstającej powieści. Jak zdradzają nasi dotychczasowi absolwenci i absolwentki, ta część kursu co roku daje im równie wiele, co praktyczne wykłady i ćwiczenia.
Jak wziąć udział w kursie?
Czekają na Ciebie cztery zadania rekrutacyjne. Pierwszym z nich jest napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści na 300-400 słów. Drugim – przesłanie fragmentu tej powieści na maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).
Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuła/czuł. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść. Trzecim zadaniem jest wypełnienie kwestionariusza, a czwartym: dołączenie CV. Dokumenty wyślij na adres: pisz@miastoliteratury.pl
Koszt kursu to 3000 zł.
Na zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia.
Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 3000 zł (po ogłoszeniu wyników rekrutacji).
7-8.10
21-22.10
4-5.11
25-26.11
2-3.12
16-17.12
13-14.01
27-28.01
10-11.02
24-25.02
• Jak pisać, żeby być czytanym?
• Jak pokonać blokadę twórczą?
• Jak zrobić research do swojej powieści?
• Jak złapać dystans do swojego pisania?
• Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować?
• Jak przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika?
• Jak tworzyć wciągające światy powieściowe?
• Czym jest tło fabularne i jak je ciekawie zapełnić?
• Jak wykreować pełnokrwistego bohatera?
• I wreszcie – jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę?
Prowadzący
Paweł Goźliński
Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz kuratorem projektu „Gazeta pisarzy”. Kierował działami kultury i reportażu „Gazety Wyborczej”, był szefem reporterskiego magazynu „Duży Format”. Tworzył i do 2019 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Książek. Magazynu do czytania”. Dziś jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu w której wykłada do dziś.
Filip Modrzejewski
Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową. Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.
Barbara Sadurska
Barbara Sadurska Prawniczka, pisarka. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Mapę, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za Czarnego hetmana, stypendystka Miasta Krakowa. Prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko- Arystycznym UJ. Prowadziła warsztaty pisania krótkich form prozatorskich dla Instytutu Twórczości, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, […]
Barbara Woźniak
Barbara Woźniak Prozaiczka i akademiczka. Autorka powieści Niejedno, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) za debiut oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Publikowała w „Czasie Literatury” i w „Miesięczniku ZNAK”. Badaczka i wykładowczyni na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora nauk społecznych. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Interesuje się zagadnieniami z […]
Anna Rucińska-Barnaś
Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.
Tak było w poprzednich edycjach