Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś/aś i usłyszałeś/aś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich. Open call trwa do 21 lipca.
Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa… W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta proponujemy Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.
„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.
Projekt organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.