KOLEJNY NABÓR DO SZKOŁY REDAKTORSKIEJ ODBĘDZIE SIĘ W 2024 ROKU.

Sześć intensywnych weekendów, szereg spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów, pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Szkoła Pisania KMLU razem z Magdaleną Budzińską, redaktorka Wydawnictwa Czarne, zaprasza do udziału w kolejnej edycji weekendowej Szkoły Redaktorskiej.

 

Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów oraz osób pracujących zawodowo z tekstem. Dla wszystkich, którzy chcą zdobyć praktyczne informacje nt. pracy w wydawnictwie, współpracy z autorami, redagowania literatury pięknej i reportażu. Wśród prowadzących kurs znaleźli się m.in. Filip Modrzejewski, Dariusz Sośnicki, Małgorzata Szczurek i Elżbieta Kalinowska.

O programie

W trakcie zajęć omawiane są takie kwestie jak: redagowanie prozy, literatury faktu, eseju i przekładu, specyfika pracy redaktora inicjującego i prowadzącego, profesjonalna obsługa programów do rejestracji zmian, narzędzia researcherskie i ramy prawne. Uczestnicy mają okazję ćwiczyć warsztat, dyskutować o specyfice pracy redaktora, a także otrzymują szczegółowe informacje nt. procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką.

 

Jak wziąć udział w kursie

Kandydatki i kandydatów prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl do 22 czerwca 2022

Koszt udziału w kursie: 400 zł.

Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie.

Kurs obejmuje sześć weekendowych zjazdów. Zajęcia obywać się będą w Krakowie, w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, w terminach:

  • 2-3 lipca 2022,
  • 6-7 sierpnia 2022,
  • 3-4 września 2022,
  • 24–25 września 2022,
  • 1-2 października 2022,
  • 29-30 października 2022.

Zajęcia będą się odbywać w godzinach: 12:00-18:00 (soboty); 10:00 do 16:00 (niedziele).

Kurs odbywa się w ramach współpracy Szkoły Pisania KMLU oraz Kongresu Książki przy Festiwalu Conrada, czyli cyklu wydarzeń poświęconych branży literackiej w Polsce (www.conradfestival.pl).

Prowadzący

Magdalena Budzińska

Redaktorka prozy i literatury faktu, od 2007 roku związana z Wydawnictwem Czarne. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także w Instytucie Filozofii UW. Zredagowała ponad 140 książek polskich autorów i przekładów, w tym dziesiątki książek nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych polskich nagród literackich, m.in. Anny Bikont, Ingi Iwasiów, Mikołaja Grynberga, Małgorzaty Rejmer, Lidii Ostałowskiej, Krzysztofa Vargi, Angeliki Kuźniak, Krzysztofa Środy, Jacka Hugo-Badera, Wojciecha Nowickiego, Miry Marcinów, Weroniki Murek, Pawła Sołtysa, Michała Cichego, Beaty Chomątowskiej, Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Bargielskiej, Stanisława Łubieńskiego, Jana Grabowskiego, Ignacego Karpowicza, Ryszarda Koziołka, Urszuli Honek, Dariusza Rosiaka, Moniki Sznajderman, Piotra Siemiona. Była także redaktorką m.in. polskich przekładów książek Annie Ernaux, Patti Smith i Herty Müller oraz autorką kilku tłumaczeń. W 2014 roku zredagowała przygotowaną przez Mariusza Szczygła antologię polskiego reportażu 100/XX. Była pomysłodawczynią i redaktorką dwóch antologii: Zapomniane słowa oraz Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (wspólnie z Moniką Sznajderman). Od 2007 roku jest redaktorką wszystkich książek Andrzeja Stasiuka.

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową. Wykładowca Jagiellońskiego Kursu Typografii w Krakowie. Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Małgorzata Szczurek

Romanistka, redaktorka, tłumaczka. Pracowała w Wydawnictwie Znak, gdzie m.in. kierowała działem literatury pięknej, od 2008 roku redaktorka naczelna Wydawnictwa Karakter, którego jest współzałożycielką. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznawaną przez Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Elżbieta Kalinowska

Z wykształcenia germanistka, z zawodu tłumaczka, redaktorka, wydawczyni. Była wicedyrektorką Instytutu Książki, gdzie zajmowała się promocją czytelnictwa w Polsce i polskiej literatury za granicą. Obecnie jest wydawczynią literatury faktu w Grupie Wydawniczej Foksal.

Dariusz Sośnicki

Poeta, redaktor i wydawca. Absolwent filozofii UAM w Poznaniu. Ogłosił jedenaście własnych książek poetyckich i tłumaczenie poematu W.H. Audena W podziękowaniu za siedlisko (2013). Jego wiersze i szkice o literaturze ukazywały się w wielu pismach i antologiach, także w przekładzie na języki obce, w Rumunii i Stanach Zjednoczonych wydano osobne tomy jego wierszy. Redagował artzine „Już jest jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013). Był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum (2015–2020), dla którego zaprojektował serie wydawnicze Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania i Na Jeden Temat. Redagował beletrystykę polską i światową oraz esej dla wielu polskich wydawców. Pracuje w warszawskim Wydawnictwie Filtry. Mieszka w Poznaniu.

Przemysław Pełka

Redaktor inicjujący i prowadzący w Wydawnictwie Czarne. Z branżą wydawniczą związany od 2009 roku. Dotychczas zaangażowany w realizację ponad dwustu projektów wydawniczych: od literatury faktu, przez prozę gatunkową i literacką, po książki poradnikowe i kulinarne. Obecnie pracuje głównie z polskimi autorami. Ma przekonanie, że praca redaktora polega na pomaganiu twórcom w opowiedzeniu ich historii tak, by właściwy odbiorca mógł w pełni ją zrozumieć i przeżyć.

Tomasz Zając

Absolwent polonistyki na UAM. W branży wydawniczej od 2006 roku. Zaczynał w wydawnictwie Media Rodzina jako asystent redaktora i redaktor, ale zdarzało mu się pracować w promocji czy w magazynie. W Czarnym od 2013 roku. Zajmuje się redakcją strukturalną i językową, sporadycznie bywa lektorem. Zredagował blisko 150 książek. Współpracował m.in. z Wojciechem Góreckim, Aleksandrem Kaczorowskim, Pawłem Smoleńskim, Katarzyną Surmiak-Domańską, Ziemowitem Szczerkiem, Iloną Wiśniewską.

Małgorzata Poździk

Absolwentka edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego,  redaktorka stale współpracująca z wydawnictwem i pracownią d2d.pl, współautorka kursu „MS Word dla autorów i redaktorów”.

Dominika Cieśla-Szymańska

Redaktorka i tłumaczka literacka. W ramach MISH na UW studiowała nauki humanistyczne, głównie kulturoznawstwo i językoznawstwo. Jest autorką kilkudziesięciu przekładów z dziedziny literatury faktu, humanistyki i literatury pięknej oraz członkinią założycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Jako redaktorka książek i koordynatorka procesu wydawniczego przez wiele lat była związana z wydawnictwem W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal). Obecnie pracuje jako redaktorka prowadząca w Wydawnictwie Dwie Siostry. Mieszka w Warszawie.