fbpx

Trzy intensywne weekendy, sześć spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Szkoła Pisania KMLU razem z Magdaleną Budzińską, redaktorką Wydawnictwa Czarne, zaprasza do weekendowej Szkoły Redaktorskiej. Nabór trwa do 31 października.

Wychodząc z założenia, że tym, czego młodym redaktorom najbardziej brakuje, jest wiedza o tym, jak naprawdę wygląda praca nad tekstem, Szkoła Pisania KMLU stworzyła kurs z myślą o student(k)ach filologii polskiej i innych filologii, tłumacz(k)ach, korektor(k)ach oraz osobach, dla których edycja tekstów jest zawodową codziennością. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy – razem z doświadczonymi instruktorami nasi uczestnicy będą omawiać konkretne przykłady oraz podejmować wyzwania związane z codzienną pracą z tekstem oraz współpracą z autorami. Podczas zajęć omówione zostaną zagadnienia związane ze specyfiką redagowania prozy, literatury faktu i przekładu. Nie zabraknie informacji technicznych oraz wiedzy praktycznej o tym, jak prowadzić książkę w procesie edytorskim. Uczestnicy kursu zdobędą także rozeznanie w podstawowych zagadnieniach prawnych związanych z ich pracą. Wśród prowadzących kurs znaleźli się m.in. Filip Modrzejewski, Dariusz Sośnicki, Małgorzata Szczurek i Tomasz Zając.

Zapowiedzią Kursu Redaktorskiego będzie wykład mistrzowski Małgorzaty Szejnert o sztuce pisania i poprawiania podczas Kongresu Książki na Festiwalu Conrada. Ta wybitna pisarka i dziennikarka podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem literackim i opowie o współpracy redakcyjnej z autorem przy tworzeniu reportaży. Wykład poprzedzi słowo wstępu od Magdaleny Budzińskiej, zastępczyni redaktorki naczelnej Wydawnictwa Czarne, która poruszy kwestie dotyczące edukacji w zawodzie redaktora, a także opowie o warunkach naboru do Szkoły Redaktorskiej. Opowie także o idei, która przyświecała inauguracji tego programu. Widzimy się 19 października o godz. 14.00 w Pałacu Potockich w Krakowie.

O programie

Kurs jest przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów, osób pracujących zawodowo z tekstem – dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z praktycznymi informacjami na temat pracy w wydawnictwie, współpracy z autorem, redakcji literatury pięknej czy reportażu.

Podczas zajęć zostaną omówione takie kwestie, jak redagowanie prozy, literatury faktu i przekładu. Uczestnicy będą ćwiczyć swój warsztat redakcyjny, dyskutować o dobrych i złych redakcjach, a także otrzymają szczegółowe informacje poświęcone procesowi i narzędziom, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką.

  • 13–14 listopada 2021
  • 27–28 listopada 2021
  • 11–12 grudnia 2021

Zajęcia będą odbywać się w godzinach 12.00–18.00. W razie zmiany obostrzeń epidemicznych spotkania odbędą się online.

Jak wziąć udział w kursie?

Kandydatów i kandydatki prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy.

Rekrutacja trwa do 31 października. Zgłoszenia należy wysyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze 12 osób, które zostaną zaproszone do udziału w szkoleniu. Warunkiem uczestnictwa jest uiszczenie opłaty za udział w wysokości 250 zł do dnia 16 listopada.

Kurs odbywa się w ramach współpracy Szkoły Pisania KMLU oraz Kongresu Książki przy Festiwalu Conrada, czyli cyklu wydarzeń poświęconych branży literackiej w Polsce (www.conradfestival.pl).

Prowadzący

Magdalena Budzińska

Redaktorka prozy i literatury faktu, od 2007 roku związana z Wydawnictwem Czarne. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także w Instytucie Filozofii UW. Zredagowała ponad 140 książek polskich autorów i przekładów, w tym dziesiątki książek nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych polskich nagród literackich, m.in. Ingi Iwasiów, Mikołaja Grynberga, Małgorzaty Rejmer, Jacka Hugo-Badera, Wojciecha Nowickiego, Miry Marcinów, Weroniki Murek, Pawła  Sołtysa, Ignacego Karpowicza, Dariusza Rosiaka, Moniki Sznajderman. Była także redaktorką m.in. polskich przekładów książek Patti Smith i Herty Müller oraz autorką kilku tłumaczeń. W 2014 roku zredagowała przygotowaną przez Mariusza Szczygła dwutomową antologię polskiego reportażu 100/XX. Od 2007 roku jest redaktorką wszystkich książek Andrzeja Stasiuka.

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową. Wykładowca Jagiellońskiego Kursu Typografii w Krakowie. Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Małgorzata Szczurek

Romanistka, redaktorka, tłumaczka. Pracowała w Wydawnictwie Znak, gdzie m.in. kierowała działem literatury pięknej, od 2008 roku redaktorka naczelna Wydawnictwa Karakter, którego jest współzałożycielką. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznawaną przez Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Elżbieta Kalinowska

Z wykształcenia germanistka, z zawodu tłumaczka i redaktorka. Studiowała w Krakowie i w Kolonii. Przez wiele lat związana z Instytutem Książki, gdzie zajmowała się promocją literatury polskiej za granicą i czytelnictwa w kraju. Od 2016 pracuje  w wydawnictwie W.A.B.

Dariusz Sośnicki

Poeta, redaktor i wydawca. Absolwent filozofii UAM w Poznaniu. Ogłosił dziesięć własnych książek poetyckich i tłumaczenie poematu W.H. Audena W podziękowaniu za siedlisko (2013). Jego wiersze i szkice o literaturze ukazywały się w wielu pismach i antologiach, także w przekładzie na języki obce, w Rumunii i Stanach Zjednoczonych wydano osobne tomy jego wierszy. Jesienią 2021 roku w Biurze Literackim ukaże się jego nowy tom poetycki zatytułowany Po domu. Redagował artzine „Już jest jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013). Od listopada 2015 do marca 2020 redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum. Redaguje beletrystykę polską i światową oraz esej dla wielu polskich wydawców. Mieszka w Poznaniu.

Przemysław Pełka

Redaktor inicjujący i prowadzący w Wydawnictwie Czarne. Z branżą wydawniczą związany od 2009 roku. Dotychczas zaangażowany w realizację ponad dwustu projektów wydawniczych: od literatury faktu, przez prozę gatunkową i literacką, po książki poradnikowe i kulinarne. Obecnie pracuje głównie z polskimi autorami. Ma przekonanie, że praca redaktora polega na pomaganiu twórcom w opowiedzeniu ich historii tak, by właściwy odbiorca mógł w pełni ją zrozumieć i przeżyć.

Tomasz Zając

Absolwent polonistyki na UAM. W branży wydawniczej od 2006 roku. Zaczynał w wydawnictwie Media Rodzina jako asystent redaktora i redaktor, ale zdarzało mu się pracować w promocji czy w magazynie. W Czarnym od 2013 roku. Zajmuje się redakcją strukturalną i językową, sporadycznie bywa lektorem. Zredagował blisko 150 książek. Współpracował m.in. z Wojciechem Góreckim, Aleksandrem Kaczorowskim, Pawłem Smoleńskim, Katarzyną Surmiak-Domańską, Ziemowitem Szczerkiem, Iloną Wiśniewską.

MPoździk

Małgorzata Poździk

Absolwentka edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego,  redaktorka stale współpracująca z wydawnictwem i pracownią d2d.pl, współautorka kursu „MS Word dla autorów i redaktorów”.