Sześć intensywnych weekendowych spotkań z doświadczonymi redaktorkami i redaktorami pracującymi w najlepszych polskich wydawnictwach – Kraków Miasto Literatury UNESCO wraz z Magdaleną Budzińską z Wydawnictwa Czarne zaprasza do Szkoły Redaktorskiej.

Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych redaktorów, absolwentów filologii polskiej i filologii obcych, tłumaczy, osób pracujących zawodowo z tekstami literackimi. Uczestnicy zdobędą praktyczne informacje na temat pracy w wydawnictwie, współpracy z autorami, redagowania literatury pięknej czy reportażu. Koncepcję kursu stworzyła jedna z najlepszych redaktorek w Polsce, Magdalena Budzińska, zastępczyni redaktorki naczelnej Wydawnictwa Czarne i redaktorka ponad 160 książek polskich autorów i przekładów.

O programie

W trakcie zajęć omówimy następujące kwestie: redagowanie prozy, literatury faktu, eseju, przekładu, tekstów prasowych i krótkich form użytkowych, specyfika pracy redaktorów inicjującego i prowadzącego, profesjonalna obsługa programów do rejestracji zmian w tekście, narzędzia researcherskie i ramy prawne. Uczestnicy będą doskonalić swój warsztat i dyskutować o zadaniach redaktora, otrzymają też szczegółowe informacje o poszczególnych etapach procesu wydawniczego i narzędziach, których używają wydawcy w całej Polsce do pracy nad publikacją książek.

Jak wziąć udział w kursie?

Kandydatów i kandydatki prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl do 25 października 2024 roku.

Koszt udziału w kursie: 1000 zł

>>>Regulamin<<<

Terminy zjazdów:

Kurs obejmuje sześć weekendowych spotkań. Zajęcia odbędą się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie w terminach:

· 7–8 grudnia 2024 roku

· 18–19 stycznia 2025 roku

· 8–9 lutego 2025 roku

· 8–9 marca 2025 roku

· 5–6 kwietnia 2025 roku

· 24–25 maja 2025 roku

Spotkamy się w godzinach: od 12.00 do 18.00 w soboty i od 10.00 do 16.00 w niedziele.

Prowadzący

Magdalena Budzińska

Redaktorka prozy i literatury faktu, od 2007 roku związana z Wydawnictwem Czarne. Absolwentka polonistyki i filozofii. Zredagowała ponad 160 książek polskich autorów i przekładów, w tym dziesiątki książek nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych polskich nagród literackich, m.in. Anny Bikont, Ingi Iwasiów, Mikołaja Grynberga, Małgorzaty Rejmer, Lidii Ostałowskiej, Krzysztofa Vargi, Angeliki Kuźniak, Krzysztofa Środy, Wojciecha Nowickiego, Miry Marcinów, Weroniki Murek, Pawła Sołtysa, Michała Cichego, Beaty Chomątowskiej, Aleksandry Boćkowskiej, Justyny Bargielskiej, Stanisława Łubieńskiego, Jana Grabowskiego, Ignacego Karpowicza, Ryszarda Koziołka, Urszuli Honek, Dariusza Rosiaka, Piotra Siemiona. Była także redaktorką m.in. polskich przekładów książek Annie Ernaux i Herty Müller. W 2014 roku zredagowała przygotowaną przez Mariusza Szczygła antologię polskiego reportażu 100/XX. Od 2007 roku jest redaktorką wszystkich książek Andrzeja Stasiuka.

Dominika Cieśla-Szymańska

Redaktorka i tłumaczka literacka. W ramach MISH na UW studiowała nauki humanistyczne, głównie kulturoznawstwo i językoznawstwo. Jest autorką kilkudziesięciu przekładów z dziedziny literatury faktu, humanistyki i literatury pięknej oraz członkinią założycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Jako redaktorka książek i koordynatorka procesu wydawniczego przez wiele lat była związana z wydawnictwem W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal). Obecnie pracuje jako redaktorka prowadząca w Wydawnictwie Dwie Siostry. Jako wykładowczyni stale współpracuje z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek. Prowadziła również zajęcia na temat kultury języka polskiego, redakcji przekładu i organizacji procesu wydawniczego dla Akademii Vistula, Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach Szkoły Redaktorskiej organizowanej przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, warsztatów dla tłumaczy „Siła wyrazu” w Centrum Mieroszewskiego oraz Letniej Szkoły Przekładu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie.

Dariusz Sośnicki

Poeta, redaktor i wydawca. Absolwent filozofii UAM w Poznaniu. Ogłosił jedenaście własnych książek poetyckich i tłumaczenie poematu W.H. Audena W podziękowaniu za siedlisko (2013). Jego wiersze i szkice o literaturze ukazywały się w wielu pismach i antologiach, także w przekładzie na języki obce, w Rumunii i Stanach Zjednoczonych wydano osobne tomy jego wierszy. Redagował artzine „Już jest jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013). Był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum (2015–2020), dla którego zaprojektował serie wydawnicze Z Kraju i ze Świata, Sztuka Czytania i Na Jeden Temat. Pracuje w warszawskim Wydawnictwie Filtry, gdzie zajmuje się literaturą polską. Prowadzi zajęcia ze sztuki pisania na poznańskiej polonistyce. W 2023 roku został laureatem Stypendium im. Albrechta Lemppa, przyznawanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin. Mieszka w Poznaniu. (Fot. Elżbieta Lempp)

Przemysław Pełka

Redaktor inicjujący i prowadzący w Wydawnictwie Czarne. Z branżą wydawniczą związany od 2009 roku. Dotychczas zaangażowany w realizację ponad dwustu projektów wydawniczych: od literatury faktu, przez prozę gatunkową i literacką, po książki poradnikowe i kulinarne. Obecnie pracuje głównie z polskimi autorami. Ma przekonanie, że praca redaktora polega na pomaganiu twórcom w opowiedzeniu ich historii tak, by właściwy odbiorca mógł w pełni ją zrozumieć i przeżyć.

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową.  Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Małgorzata Szczurek

Romanistka, redaktorka, tłumaczka. Pracowała w Wydawnictwie Znak, gdzie m.in. kierowała działem literatury pięknej, od 2008 roku redaktorka naczelna Wydawnictwa Karakter, którego jest współzałożycielką. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznawaną przez Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Elżbieta Kalinowska

Urodzona 1972, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, redaktorka, menedżerka kultury. Jako tłumaczka zadebiutowała w 2000 roku i od tego czasu przetłumaczyła blisko pięćdziesiąt książek. Specjalizuje się w twórczości autorów o rodowodzie migracyjnym, a od niedawna także w literaturze faktu. Była wicedyrektorką Instytutu Książki, gdzie odpowiadała za promocję czytelnictwa w Polsce i literatury polskiej za granicą. Obecnie redaktorka inicjująca, wydawczyni literatury faktu i polskiej literatury pięknej w Grupie Wydawniczej Foksal. Za swoje przekłady w 2012 r. otrzymała Nagrodę Kunststiftung NRW, a w 2022 r. Nagrodę im. Karla Dedeciusa.

Tomasz Zając

Absolwent polonistyki na UAM. W branży wydawniczej od 2006 roku. Zaczynał w wydawnictwie Media Rodzina jako asystent redaktora i redaktor, ale zdarzało mu się pracować w promocji czy w magazynie. W Czarnym od 2013 roku. Zajmuje się redakcją strukturalną i językową, sporadycznie bywa lektorem. Zredagował blisko 150 książek. Współpracował m.in. z Wojciechem Góreckim, Aleksandrem Kaczorowskim, Pawłem Smoleńskim, Katarzyną Surmiak-Domańską, Ziemowitem Szczerkiem, Iloną Wiśniewską.

Aleksandra Boćkowska

Dziennikarka, redaktorka, reporterka.

Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”.

Jest autorką książek, m.in. „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury”, „Można wybierać. 4 czerwca 1989”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” (wyd. Czarne). (fot. Paweł Molik)

Małgorzata Poździk

Absolwentka edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego,  redaktorka stale współpracująca z wydawnictwem i pracownią d2d.pl, współautorka kursu „MS Word dla autorów i redaktorów”.

Wojciech Bonowicz

Urodzony w 1967 roku, poeta, publicysta, redaktor w Wydawnictwie Znak. W ostatnim latach wydał m.in. „Wiersze zebrane” (2020), „Tischner. Biografia” (2020), „Historie na każdą godzinę” (2022), tom poezji „Wielkie rzeczy” (2022), a także dwa zbiory gawęd-esejów „Dziennik końca świata” (2019, 2024) oraz „Dziennik pocieszenia” (2024). Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Zaangażowany w różne działania społeczne, głównie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. (fot. Maciej Bielawski)

Michał Markiewicz

Doktor nauk prawnych, radca prawny, asystent w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, partner w Markiewicz & Sroczyński Kancelaria Radców Prawnych sp.j., redaktor czasopisma „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego Prace z Prawa Własności Intelektualnej” oraz recenzent czasopism: „Palestra” i „Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego”. Autor publikacji naukowych z zakresu prawa własności intelektualnej oraz dóbr osobistych. W 2017 r. Michał Markiewicz obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską pt. „Zarząd wspólnym prawem autorskim”, za którą otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej organizowanym przez Urząd Patentowy RP. W kancelarii odpowiedzialny jest za prowadzenie oraz nadzorowanie spraw z zakresu prawa własności intelektualnej, ochrony dóbr osobistych oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji.