O nieoczywistych formach literackich. Kurs z „Przekrojem”
Tym razem na warsztat bierzemy poezję i wszelkie formy literackie z pogranicza gatunków. Będziemy szukać nowych, świeżych i nieoczywistych form wyrazu, które przypomną nam, że literatura to nie tylko mozolne cyzelowanie każdego akapitu, ale także gra w elastyczność i zabawa słowem.
Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski, redaktorzy kwartalnika „Przekrój”, poprowadzą warsztaty, podczas których przedstawią niszowe gatunki poetyckie i wybrane formy z pogranicza gatunków. Będą to głównie wiersze satyryczne i popularnonaukowe, nierzadko wykorzystujące grę słów lub żart językowy. Wychodząc z założenia, że w literaturze najważniejszy jest właśnie język, prowadzący zwrócą szczególną uwagę na kryteria formalne związane z tworzeniem tego rodzaju tekstów, takie jak wersyfikacja, rytm, rym, powtórzenie czy aliteracja. Pokażą też istotne związki między formą a treścią utworu literackiego, a także podpowiedzą, jak dobrać styl do rodzaju literackiej wypowiedzi i zachęcą do tworzenia własnych gatunków poetyckich.
Podczas warsztatów podział na teorię i praktykę będzie umowny. Zamiast osobnego wykładu i warsztatów pisarskich autorzy poprowadzą zajęcia praktyczne, odwołując się do historii i teorii literatury tylko na tyle, na ile będzie tego wymagało zrozumienie poruszanych zagadnień.
Marcin Orliński przedstawi wybrane aspekty satyrycznej twórczości takich autorów, jak Stanisław Barańczak czy Wisława Szymborska, oraz odniesie się do tworzonych przez siebie i prezentowanych na łamach „Przekroju” gatunków i podgatunków poetyckich. Łukasz Kaniewski zwróci z kolei uwagę na zależności między literaturą i edukacją oraz pokaże, jak przedstawić trudne tematy w prosty i przystępny sposób. To wszystko będzie pretekstem do tworzenia przez uczestników własnych tekstów i wymyślania nowych form literackich. Szykujcie się na dużą dawkę pisania i czytania, a także burze mózgów i dyskusje wokół przygotowanych przez Was tekstów.
Rekrutacja trwa! Napisz dwa wiersze o dowolnej tematyce i prześlij je na adres pisz@miastoliteratury.pl. Do wyboru masz następujące gatunki poetyckie: limeryk, moskalik, lepiej, biografioł, turystych, ideanons, bananoda. PRZEDŁUŻAMY NABÓR NA WARSZTATY! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 14 października. Spośród autorów/autorek najlepszych wierszy wybierzemy 12 uczestników/uczestniczek kursu.
O prowadzącym
bezpłatne (obowiązuje rekrutacja)
Data: 9.11 |
Czas trwania: 12.00 - 17.00 |
Liczba dostępnych miejsc: 12 |