Jak zostać Mikaelem Blomkvistem, czyli warsztat dziennikarza śledczego (online)
Kim jest dziennikarz śledczy i dlaczego jest właściwie potrzebny? Skąd czerpie informacje? W jaki sposób napisać reportaż śledczy tak, by jego czytelnik nie zasnął podczas lektury i uwierzył w to, co czyta? I wreszcie – czego dziennikarzowi śledczemu nie wolno, czyli o etyce, prawie i uczciwości.
Odpowiedzi na te pytania i szereg innych, które pojawią się podczas zajęć, udzieli Szymon Jadczak – dziennikarz, autor m.in. głośnego reportażu śledczego „Wisła w ogniu”, a także laureat nagrody Grand Press za reportaż Dobre, bo szwedzkie.
Wiadomo, że błędów najlepiej w ogóle nie popełniać, ale z drugiej strony – jak inaczej mielibyśmy się uczyć? Weźmiemy zatem na warsztat rozmaite reportaże śledcze, te dobre i gorsze, i sprawdzimy, co w nich trzeszczy, co zgrzyta, a co uwodzi i nie daje o sobie zapomnieć. Wytropimy wszystkie „szwy” i nieścisłości, żeby w przyszłości nie powtórzyć błędów starszych kolegów i koleżanek po fachu.
Uczestnicy zajęć są proszeni o przygotowanie ich zdaniem najlepszych, najciekawszych materiałów śledczych, ale także tych słabych i z brakami, po to, by mogli poddać je analizie i dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice tych materiałów.
Jak zostać śledczym w weekend?
Szymon Jadczak mówi: „Teksty śledcze powstają tygodniami – jeśli nie latami – dlatego nie liczę, że napiszecie je w tydzień i przyniesiecie do analizy na warsztaty. Dlaczego zatem nie spróbować czegoś innego?”
Przyjdźcie na zajęcia z wybranym tematem lub zagadnieniem na własny reportaż śledczy. Podczas zajęć dowiesz się, jak powinien wyglądać dobry dziennikarsko tekst – co powiedzieć na początku, co zostawić na sam koniec, jak budować napięcie i jak nie spalić dobrego tematu.
Podczas warsztatów wspólnie przedyskutujemy, jak taki tekst powinien wyglądać – co trzeba zrobić, żeby go napisać i jakich błędów uniknąć. Będziemy rozmawiać o metodach pozyskiwania źródeł i docierania do poufnych informacji oraz o pracy z informatorami. Warsztaty obejmują również ćwiczenia
Nie musisz być doświadczonym dziennikarzem lub obeznaną reporterką. Przyjdź na zajęcia z notesem, pomysłem i researchem – i daj się poprowadzić! Po zajęciach będziesz wiedział/wiedziała, jak zabrać się do swojego tekstu, gdzie szukać pomysłów, jak rozmawiać z bohaterami swojego reportażu i jakich błędów unikać – czyli będziesz wiedzieć wszystko, co potrzebne, aby zacząć po prostu pisać.