Jak pisać o podróżach? z Urszulą Jabłońską i Karoliną Sulej
Podczas tych warsztatów wspólnie z uczestnikami zastanowimy się, czym jest dzisiaj tzw. literatura podróżnicza. Czy można zgodzić się ze stwierdzeniem, ze wraz z rozwojem blogów i Instagrama nastąpił zmierzch klasycznej literatury podróżniczej? Jak pisać etycznie i jednocześnie nie popadać we wtórność? Jak na ten gatunek wpłynęła pandemia poza niemożnością swobodnej podróży? Czym się dziś inspirować podczas prób opisu innego kraju, innej kultury?
Zapraszamy na warsztaty z reporterkami Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską, które przybliżą ten temat uczestnikom zajęć.
W części teoretycznej przyjrzymy się pięciu rodzajom pisania o miejscach: klasycznemu reportażowi, esejowi podróżniczemu, biografii z miejscami w tle, gonzo i eksperymentom formalnym. Uważasz, że brakuje tu jakiejś kategorii? Podczas warsztatów możesz podzielić się swoim pomysłem i przykładami.
Prowadzące na przykładach własnych doświadczeń opowiedzą o procesie powstawania książki reporterskiej o podróży i miejscu, a także poruszą temat wpływu pandemii na same podróże i reportaże. Poznasz odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Skąd bierze się pomysł? Jak przygotować się do pracy? Jak umówić i zaplanować wywiady? Jak je przeprowadzić? I przede wszystkim – jak pisać?
Dwudniowy kurs to połączenie teorii i praktyki, umożliwiające Ci stworzenie fascynującej historii podróżniczej. Podczas warsztatów opowiesz o swoim pomyśle, a Karolina Sulej i Urszula Jabłońska podpowiedzą, jak możesz podejść do jego realizacji.
Zapisy na warsztaty ruszą 4 maja 2022 r. na stronie https://kbfbilety.krakow.pl
Urszula Jabłońska
Absolwentka orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Autorka książek Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii (2017) i Światy wzniesiemy nowe (2021). Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach Walka jest kobietą (2014), Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie (2015) i Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Laureatka nagrody Gran Press 2012 w kategorii reportaż prasowy. W 2019 roku otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award. Członkini i współzałożycielka Stowarzyszenia Reporterów „Rekolektyw”.
Karolina Sulej
Dziennikarka, wolny strzelec, reporterka pisząca m.in do „Wysokich Obcasów”, „Pisma” i „Vogue”. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015) i książki reportażowej Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Jej książka Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (2020) otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2021. Jest współautorką Wanderlust – książki-gry komputerowej o podróżowaniu w języku angielskim, o międzynarodowej dystrybucji. Wraz z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem prowadziła przez trzy lata na platformie YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu.
Zapisz się do newslettera, aby jako pierwszy/a otrzymać możliwość uczestnictwa w zajęciach!
250 zł
Data: 28–29.05.2022 |
Miejsce: Pałac Potockich |
Czas trwania: 12.00–18.00 |
Liczba dostępnych miejsc: 12 |