Ruszył nabór do 6. edycji Kursu Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO!
- 20 maja 2021
Pięć miesięcy, dziesięć zjazdów i prawie 100 godzin zajęć – tak w liczbach można podsumować program tegorocznego Kursu Pisania Powieści. Szukamy dwanaściorga początkujących pisarzy i pisarek, którzy chcą wydać swoją pierwszą (lub kolejną) książkę. To jednak nie wszystkie nowości w Szkole Pisania KMLU.
Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować? Jak wykreować pełnokrwistego bohatera? Jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę? Na te i wiele innych pytań nurtujących początkujących pisarzy i pisarki odpowiedzą nasi prowadzący podczas pięciu miesięcy Kursu Pisania Powieści.
W tym roku stawiamy przede wszystkim na intensywną pracę grupową i indywidualną z najlepszymi redaktorami w Polsce. Przewodnikami przez pisarski trening będą: Filip Modrzejewski, redaktor z wieloletnim doświadczeniem m.in. w wydawnictwie WAB oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu.
Uzupełnieniem warsztatów z redaktorami będzie m.in. weekend pisarski z Jakubem Żulczykiem, autorem Ślepnąc od świateł oraz Wzgórza Psów; trening z psychologiem twórczości Arkadiuszem Matrasem, który podpowie, jak przełamać twórczy impas, a także indywidualne spotkania z wydawcami oraz warsztaty ze specjalistką od prawa autorskiego – Anną Rucińską.
Kurs Powieści potrwa od 11 września 2021 do 22 stycznia 2022 roku. Żeby wziąć w nim udział, należy przygotować streszczenie fabuły planowanej powieści i napisać fragment tej powieści na maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami). Na zgłoszenia czekamy do 18 lipca. Wyniki rekrutacji podamy po 16 sierpnia. Koszt kursu to 1500 zł. Z regulaminem naboru i uczestnictwa w zajęciach Szkoły Pisania można zapoznać się na stronie internetowej kursu.
Zastanawiasz się nad uczestnictwem? Zobacz, co do powiedzenia mają nasi absolwenci: „Świetny kurs, daje możliwość wnikliwej pracy nad tekstem i twórczego rozwoju pod okiem doświadczonych redaktorów. Jest to także okazja do poznania osób o podobnej pasji. Ich – często odmienne od naszego – podejście do pisania może stanowić twórczy impuls, aby wyjść z własnych schematów i nadać swojej pracy nowy kierunek”. W podobnym tonie wypowiada się Maria Karpińska, absolwentka pierwszej edycji kursu, a także autorka zbioru opowiadań „Żywopłoty”, który ukazał się nakładem wydawnictwa W.A.B.
Efekty prac grupy poprzedniej edycji Kursu Pisania Powieści można zobaczyć w antologii, którą znajdziecie TUTAJ. Szczególnej uwadze polecamy teksty wyróżnionych absolwentów, którzy najbardziej przykuli uwagę organizatorów: Krystyny Czarneckiej, Krzysztofa Gałaja oraz Barbary Woźniak. Ostatnia z nich właśnie ukończyła pracę nad powieścią, która ukaże się 30 czerwca nakładem wydawnictwa Drzazgi. Kraków Miasto Literatury UNESCO objęło nad nią patronat.
To nie koniec nowości w Szkole Pisania KMLU. Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pięciomiesięcznym kursie zapraszamy na warsztaty online z autorką „Zimowli” i laureatką Paszportu „Polityki”, czyli Dominiką Słowik. Uczestnicy będą wspólnie uczyć się kreowania języka postaci i tworzenia dialogów spójnych z całą narracją. Dowiedzą się, dlaczego książki z dialogami są chętniej czytane, ale również jak dużo bohater opowieści powinien mówić – a co może przemilczeć. Zajęcia grupowe odbędą się 12 czerwca, a dopełnią je indywidualne konsultacje z prowadzącą, która przekaże każdemu z uczestników wskazówki do tekstów.
Zapisz się do naszego newslettera, żeby nie przegapić zapisów na kolejne warsztaty i webinary.
Szkoła Pisania jest elementem programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut książkowy minionego roku. Organizatorem programu jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.