Dwudniowe warsztaty dla pisarzy_ek non-fiction
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty dla reporterów i reporterek pracujących w dziennikarstwie lub pracującymi nad książkami z gatunku non-fiction. Zajęcia odbywają się w ramach projektu CELA – Connecting Literary Emerging Artists 2019-2023 umożliwiającego rozwój młodych talentów z dziedziny tworzenia i przekładu literatury. Projekt odbywa się w dziewięciu krajach europejskich i jest finansowany przez Kreatywną Europę UE.
Dzień pierwszy: Zbieranie materiałów to niezwykle ważna i trudna część pisania reportażu. O tym, jak poruszać się po archiwach, czego w nich szukać i jak z nich czerpać, opowie Marcin Żyła, zastępca redaktora naczelnego “Tygodnika Powszechnego”. Uczestnicy dowiedzą się również, z jakich źródeł korzystać, które z nich wykorzystywać oraz jak rozmawiać z informatorami i bohaterami. Zobaczą, jak wygląda proces fact-checkingu. Marcin Żyła pokaże także, jak eliminować niepotrzebne informacje i jak wyciągać z materiałów ich esencję. A w końcu: jak całą zebraną wiedzę przelać na “papier” i zainteresować czytelnika.
Dzien drugi: Wykład i warsztaty dotyczące prawa autorskiego w działalności reportera i reporterki
Podczas zajęć z Anną Rucińską-Barnaś, redaktorką, agentką literacką i ekspertką z dziedziny prawa autorskiego, zostaną omówione zasady zawierania umów wydawniczych, korzystania z materiałów obcych chronionych prawem autorskim oraz ochrony autorskich praw osobistych i majątkowych w razie naruszenia. Uczestnicy zostaną także wprowadzeni w specyfikę polskiego i zagranicznego rynku wydawniczego oraz obrotu prawami autorskimi w Polsce i za granicą. Dowiedzą się, czym są owiane tajemnicą pola eksploatacji, a także czym różni się umowa zawarta na korzystnych dla twórcy prawach od tych niekorzystnych.
Jak wziąć udział?
Warsztaty są bezpłatne, warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do piątku 11 czerwca do godz. 10.00 listu motywacyjnego z uwzględnionym dorobkiem literackimi numerem kontaktowym, w którym uzasadnisz dlaczego chciał(a)byś wziąć udział w zajęciach. Czekamy na nie pod adresem pisz@miastoliteratury.pl. Z zakwalifikowanymi uczestnikami skontaktujemy się w piątek po południu i przekażemy szczegóły dotyczące zajęć.
Zajęcia odbywają się na żywo – w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 w Krakowie.
O prowadzącym
Data: 12-13.06 |
Miejsce: Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 |
Czas trwania: 13.00-17.00 (sobota); 10.00-14.00 (niedziela) |
Liczba dostępnych miejsc: 3 |