Lato w Szkole Pisania KMLU
- 13 lipca 2021
Ogłaszamy letni program Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zabawy stylistyczne z pastiszem i parodią, literackie wyznania oraz tajniki storytellingu – to tylko niektóre elementy programu, który przygotowaliśmy na wakacyjne miesiące. Z radością prezentujemy także osiągnięcia absolwentów dotychczasowych zajęć.
Napisz z nami pierwszą powieść
To już ostatnie dni naboru na półroczny Kurs Pisania Powieści. Po raz kolejny Kraków – Miasto Literatury UNESCO oferuje początkującym prozaikom możliwość szlifowania swoich umiejętności pod okiem uznanych twórców. W tym roku grono prowadzących tworzą między innymi Jakub Żulczyk, Filip Modrzejewski, Paweł Goźliński, Arkadiusz Matras i Marta Syrwid. Intensywny pięciomiesięczny trening trwający od września 2021 roku do stycznia 2022 roku to wyjątkowa okazja dla początkujących pisarzy i pisarek – nie tylko debiutantów – do pracy nad powieścią, doskonalenia warsztatu oraz nawiązania kontaktów z przedstawicielami branży. Aby wziąć udział w rekrutacji, należy przesłać streszczenie fabuły planowanej powieści oraz jej fragment wraz ze swoim CV na adres pisz@miastoliteratury.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ. Na zgłoszenia czekamy jeszcze do 18 lipca. Napisz z nami swoją pierwszą (lub kolejną) książkę!
Jeśli wciąż zastanawiacie się, czy warto skorzystać z naszej propozycji, nie musicie wierzyć nam na słowo. Absolwenci poprzednich edycji Kursu podzielili się swoimi wrażeniami w artykule opublikowanym na łamach Onet.pl: https://www.onet.pl/styl-zycia/miasto-kobiet/jak-zostac-pisarzem-trzeba-dac-dyscypline-i-energie/z78xpqj,30bc1058. Dowiecie się z niego między innymi, jakie są zalety grupowej pracy nad powstającymi tekstami oraz jak wygospodarować czas na pisanie w grafiku zapełnionym obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Opiniami dotyczącymi kursu dzielą się nie tylko uczestnicy, ale też prowadzący, którzy zwracają uwagę na to, nad czym najczęściej pracuje się na warsztatach.
Efekty pracy uczestników ostatniej edycji Kursu Pisania Powieści 2020/2021 możemy także podziwiać w Antologii tekstów, której publikację mamy przyjemność ogłosić. Z dumą promujemy naszych autorów i wspieramy ich twórcze działania na dalszych etapach literackiej kariery. Antologię można przeczytać TUTAJ. Zachęcamy także do kontaktu z autorami w sprawie potencjalnych współprac wydawniczych.
To nie koniec sukcesów naszych absolwentów! Mamy również przyjemność ogłosić literacki debiut Barbary Woźniak, uczestniczki Kursu Pisania Powieści. 30 czerwca nakładem wydawnictwa Drzazgi ukazała się wyjątkowa, napisana oryginalnym językiem powieść „Niejedno”, pełna intertekstualnych odniesień i łącząca wątki obyczajowe z zagadnieniami historii oraz medycyny, która powstawała właśnie podczas Kursu. Książka wyróżniona została Nagrodą KMLU, która dofinansowuje realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru Krakowa. Nagranie, na którym autorka opowiada o swojej debiutanckiej książce, można zobaczyć TUTAJ.
W lipcu zakończył się program mentoringowy prowadzony przez redaktora Filipa Modrzejewskiego, w którym wyróżniające się debiutujące pisarki: Krystyna Czarnecka, Marta Waczyńska oraz Hanna Rachalska miały okazję pracować nad swoimi powieściami. Ostatnia z nich wypowiada się z entuzjazmem o prowadzącym, redaktorze Filipie Modrzejewskim, prowadzącym od lat zajęcia w Szkole Pisania: „Nikt nie zadawał tylu pytań. Nikt nie mobilizował mnie tak bardzo do dalszej pracy i nie inspirował.” O doświadczeniu związanym z programem mówi jako o „fantastycznej przygodzie nad kartką, przy komputerze i z piórem w ręku”, podsumowując: „Jestem za to spotkanie wdzięczna i myślę, że efekty będą widoczne też w moich kolejnych tekstach.”
Jednodniowe warsztaty pisarskie
Oferta Szkoły Pisania KMLU to nie tylko Kurs Pisania Powieści. Tak jak w poprzednich miesiącach, w lipcu i sierpniu będziemy kontynuować weekendowe warsztaty pisania – intensywne, kilkugodzinne spotkania w niewielkich grupach prowadzone przez doświadczonych twórców, których uczestnicy mają szanse skupić się na konkretnym aspekcie procesu twórczego.
Na początek zastanowimy się, jak odnaleźć w pisaniu sposób na zabawę ze stylem. O tym, jak zręcznie parodiować cudzy styl, a zarazem świadomie wypracować własny, opowie Grzegorz Uzdański – autor dwóch powieści oraz opublikowanego niedawno bestselleru „Nowe wiersze sławnych poetów”. Uczestnicy warsztatów online będą mieli niepowtarzalną okazję szlifowania swojego warsztatu stylistycznego. Spotkanie odbędzie się 24 lipca. Zapisy: TUTAJ.
Zgoła inną tematykę poruszy podczas sierpniowego spotkania Mira Marcinów, autorka nagrodzonej Paszportem „Polityki” debiutanckiej powieści „Bezmatek”. Łącząc psychologię z literaturą, uczestnicy warsztatów będą mogli wspólnie zastanowić się, jak pisać literaturę fragmentu i literaturę wyznania. Będą także wprawiać się w tych niełatwych formach podczas wykonywania różnorodnych zadań pisarskich. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 21 sierpnia. Zapisy: TUTAJ.
Z kolei tych, którzy chcieliby poznać przepis na pełnokrwistą fabułę, autentyczne dialogi oraz porywające opisy – słowem, zgłębić tajniki storytellingu, zapraszamy na kolejny odcinek pisarskiego cyklu Masterclass Szkoły Pisania KMLU. Jakub Żulczyk, autor m.in. głośnej powieści „Ślepnąc od świateł”, podczas wykładu opowiada o zasadach, którymi kieruje się podczas pisania, a także o tych regułach, które warto odrzucić. Jest to pozycja obowiązkowa dla początkujących pisarzy, ale i dla tych, którzy pragną przełamać twórczą niemoc. Film jest dostępny bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW po zalogowaniu.
Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Należy do niego również Nagroda Conrada dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku. Organizatorem jest KBF, instytucja kultury miasta Krakowa.