Kurs Reportażu 2018/2019

Kurs został zakończony

5 MIESIĘCY | 11 WEEKENDÓW | 100 GODZIN WARSZTATÓW

– tak wygląda czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania, który potrwa od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Na zgłoszenia czekamy od 1 do 31 lipca.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie zajęć znajdziemy wiele godzin warsztatów i dyskusji z ludźmi słowa – reporterami i redaktorami, psychologiem twórczości i trenerem twórczego myślenia oraz ekspertami procesu wydawniczego.

Pięć miesięcy upłynie także pod znakiem zgłębiania literatury non-fiction – reportaż to w końcu specyficzny gatunek, który wymaga nie tylko umiejętności pisania, lecz także wrażliwości społecznej, zdolności komunikacyjnych oraz determinacji.

Absolwenci tego kursu dowiedzą się, jak balansować między intensywnością tekstu a etyką jego pisania; jak rozmawiać z bohaterem, słuchać go i opowiadać jego historię. Tegoroczny kurs opiera się na praktyce, rzetelnej nauce warsztatu, ćwiczeniu rzemiosła oraz intensywnej pracy nad słowem.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju, wraz z rekomendacją organizatorów trzech najbardziej obiecujących absolwentów. Antologie poprzednich edycji Kursu można przeczytać tutaj.

Uczestnicy Kursu będą mieć także możliwość uczestnictwa w Festiwalu Conrada i Targach Książki oraz wysłuchania mistrzowskiego wykładu na temat pisania podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.

PROWADZĄCY

Zyta Rudzka

Pisarka, dramatopisarka. Autorka powieści (m.in. Białe klisze. Mykwa, Ślicznotka doktora Josefa, Krótka wymiana ognia, Tkanki miękkie, Ten się śmieje, kto ma zęby). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, finalistka Nagrody Literackiej Nike.

Barbara Sadurska

Barbara Sadurska Prawniczka, pisarka. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Mapę, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za Czarnego hetmana, stypendystka Miasta Krakowa. Prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko- Arystycznym UJ. Prowadziła warsztaty pisania krótkich form prozatorskich dla Instytutu Twórczości, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, […]

Barbara Woźniak

Barbara Woźniak Prozaiczka i akademiczka. Autorka powieści Niejedno, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) za debiut oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Publikowała w „Czasie Literatury” i w „Miesięczniku ZNAK”. Badaczka i wykładowczyni na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora nauk społecznych. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Interesuje się zagadnieniami z […]

Elżbieta Łapczyńska

Autorka książki Bestiariusz nowohucki nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka i Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Z wykształcenia filozofka. Tańczy afro dance, obserwuje ptaki.

Aleksandra Zielińska

Pisarka, autorka powieści „Przypadek Alicji”, „Bura i szał”, „Sorge” oraz zbioru opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Wszystkie książki ukazały się w Wydawnictwie W.A.B., w serii Archipelagi. Laureatka Nagrody im. A. Włodka, nominowana do Nagrody Conrada, Nagrody im. W. Gombrowicza oraz Nagrody Gdynia. Laureatka stypendium Młoda Polska, stypendium twórczego miasta Krakowa (w kategoriach literatura oraz teatr) i innych. Członkini zespołu literackiego przy Studiu Munka.

Anna Rucińska-Barnaś

Ekspertka w zakresie prawa autorskiego

Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.

Łukasz Orbitowski

Prozaik, krytyk, publicysta. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Debiutował w 1999 zbiorem opowiadań Złe Wybrzeża. Jego proza określana jest jako literatura grozy, fantastyczna, horror, współcześnie zaś coraz wyraźniej akcentuje wątki realistyczne, małej codzienności i popkultury.

Krok po kroku

NAPISZ KRÓTKI TEKST

Przygotuj krótki (max. 5 stron znormalizowanego maszynopisu) portretu bliskiej osoby. Cenimy oryginalność.

ZGŁOŚ SIĘ DO 31 LIPCA!

Zgłoszenie na adres pisz@miastoliteratury.pl musi zawierać:

Imię i nazwisko (e-mail, nr telefonu)
Próbkę tekstu

CZEKAJ CIERPLIWIE

Na podstawie nadesłanych zgłoszeń jury do 15 sierpnia zakwalifikuje do udziału w kursie 12 najlepszych uczestników.

POTWIERDŹ UDZIAŁ DO 20 SIERPNIA

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie opłaty kwalifikacyjnej w wysokości 1500 zł do dnia 20 sierpnia.

W PROGRAMIE

W programie między innymi:

  • Co to znaczy: ciekawy temat? Jak go wybrać i gdzie szukać inspiracji?
  • Czym różni się warsztat autora reportażu książkowego od prasowego?
  • Czy reporter powinien być neutralny?
  • Największe problemy autora związane z trudnym bohaterem. Jak rozkochać czytelnika w czarnym charakterze?
  • Jak przywołać świat, którego już nie ma? Jak i gdzie szukać informacji? I wreszcie – jak ożywić bohatera, którego znamy tylko ze źródeł?
  • Tajniki szkieletu książki: jak rozpocząć historię i jak ją usidlić, czyli sekrety narracji.
  • Diabeł tkwi w szczególe, czyli jak zaintrygować czytelnika.
  • Gdzie leży granica między prawdą a literaturą, czyli o fact checkingu.
  • Jak rozmawiać z bohaterem i jak opowiedzieć jego historię?

A dodatkowo wiele godzin pod czujnym okiem najlepszych redaktorów i reporterów, którzy wspólnie z uczestnikami będą pracować nad ich przyszłymi debiutami non-fiction.

TERMINY ZJAZDÓW

01-02
września
2018
15-16
września
2018
29-30
września
2018
13-14
października
2018
27-28
października
2018
17-18
listopada
2018
24-25
listopada
2018
01-02
grudnia
2018
15-16
grudnia
2018
12-13
stycznia
2019
26
stycznia
2019

REGULAMIN
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości tutaj możesz pobrać pełen regulamin Kursu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami na pisz@miastoliteratury.pl.

WSPIERAJĄ NAS