Kraków wspiera wydawców i twórców! Ruszył nabór do I edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO
- 30 kwietnia 2020
Program Patronacki Krakowa Miasta Literatury UNESCO zyskuje nową formę wsparcia dla wydawców i autorów. Nagroda KMLU będzie przyznawana autorom/autorkom, tłumaczom/tłumaczkom, redaktorom/redaktorkom i ilustratorom/ilustratorkom, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa. Pierwszy nabór potrwa do 31 maja.
Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym to kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022, które znajdują odzwierciedlenie w rozwijanym od sześciu lat Programie Patronackim. W jego ramach KMLU ogłasza I nabór do Nagrody Literackiej dofinansowującej realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Nagroda Literacka jest – jak przekonuje Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora KMLU – elementem dopełniającym Program Patronacki, który dzięki podjętym działaniom będzie mógł być realizowany w sposób znacznie bardziej efektywny. Jednym z celów naszych działań jest wspieranie różnorodności literackiego życia w Krakowie. To wyjątkowy ekosystem, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje: od pisarzy/pisarek i twórców/twórczyń, przez wydawnictwa i drukarnie, aż po księgarnie i biblioteki. Otwierając nowy rozdział dla naszego Programu Patronackiego, chcemy wspomóc rozwój lokalnego środowiska literackiego, również na najwcześniejszym etapie procesu pracy nad książką. Nagroda KMLU zapewni finansowe wsparcie dla nowych projektów wydawniczych, ale także, za sprawą przyznawanych tytułów Pisarza/Pisarki, Ilustratora/Ilustratorki, Redaktora/Redaktorki i Tłumacza/Tłumaczki KMLU oraz oprawy promocyjnej towarzyszącej premierom książek, wzmocni wśród czytelników rozpoznawalność twórców i wydawnictw.
Ogłoszenie naboru do pierwszej edycji Nagrody KMLU zbiega się w czasie z bezprecedensowym kryzysem gospodarczym wywołanym przez trwającą pandemię wirusa COVID-19. Traktujemy tę edycję Nagrody jako ważne narzędzie wsparcia dla branży w nadzwyczajnym dla nas wszystkich czasie, dlatego włączyliśmy ją do szerokiego, specjalnego programu pomocowego dla całego sektora kultury w Krakowie „Kultura Odporna”. Od samego początku ustanowienie Nagrody miało na celu realne wsparcie dla wydawców, sektora książki i samych pisarzy. Decyzja ta nie tylko pozwala nam realizować kluczowe elementy programu Miasta Literatury, ale w sposób wymierny pomagać w powstawaniu ważnych dzieł literackich w naszym mieście – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. – Nagrody będą z pewnością najbardziej interesujące dla tych wydawców, którzy w tym trudnym czasie decydują się na wspieranie twórców niszowych, debiutantów, literatury spoza mainstreamu, bo ten doskonale sobie radzi. To zachęta do stawiania na te tytuły, które wpływają na rozwój kompetencji społeczeństwa, kształt debaty publicznej, na książki, które w inny sposób nie mogły się pojawić na rynku. Wiemy, że szeroko rozumiane środowisko literackie potrzebuje takiego impulsu szczególnie teraz, kiedy trwająca epidemia zmusiła nas wszystkich do zmiany stylu życia i przewartościowania hierarchii potrzeb – dodaje.
Program Patronacki KMLU wspiera wartościowe inicjatywy wydawnicze odnoszące się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Krakowscy twórcy/twórczynie i projekty związane tematycznie z miastem otrzymują pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich. W 2019 roku pod patronatem KMLU ukazało się ponad 40 publikacji, w tym nagrodzona Paszportem POLITYKI 2019 Zimowla Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020 zbiór opowiadań Barbary Sadurskiej Mapa (Wydawnictwo Nisza), najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego Prawdziwe życie (Wydawnictwo a5), zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki Poezje zebrane (Wydawnictwo Marginesy) czy Jeden dobry dzień Romy Ligockiej (Wydawnictwo Literackie). Nagroda KMLU wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wydawców i współpracujących z nimi autorów i autorek.
Jak aplikować?
Wnioskować o Nagrodę KMLU mogą wydawcy, zgłaszając kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Nagroda ma charakter indywidualny i jej adresatem jest pisarz/pisarka, ilustrator/ilustratorka, redaktor/redaktorka lub tłumacz/tłumaczka uczestniczący/-a w powstaniu publikacji. Oprócz nagrody finansowej w wysokości nie większej niż 30 000 zł laureat/ka otrzyma tytuł Pisarza/Pisarki, Ilustratora/Ilustratorki, Redaktora/Redaktorki lub Tłumacza/Tłumaczki KMLU. Do wniosku należy dołączyć konspekt publikacji i budżet projektu. Termin nadsyłania zgłoszeń do I naboru Nagrody upływa 31 maja 2020 roku.
Regulamin naboru i wniosek zgłoszeniowy znajdują się na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.