Inne kursy w Krakowie

Maria Kula o sobie:

Moje warsztaty i kursy są dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcieliby coś napisać. Ale też dla każdego, kto niczego w życiu nie przeczytał ani nie napisał, ale chciałby spróbować. Uważam, że pisania można się nauczyć tak samo jak gotowania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia samby i szydełkowania. Jak każda z umiejętności, pisanie może nam przychodzić z większą lub mniejszą łatwością. Są ludzie, którzy po pierwszej lekcji samby mogliby jechać do Rio i śmigać w piórach i tacy, którzy potrzebują 10 albo 20 lekcji. Ktoś piecze ciasto jak ma 10 lat (ja upiekłam bez mąki), a ktoś jak ma 30 i potrzebuje hiper dokładnego przepisu. Ale każdy, absolutnie każdy może nauczyć się piec ciasto i tańczyć sambę. I pisać.

Uczę pisania na warsztatach, na kursach, w pracy indywidualnej i w Szkole Pisania Powieści. Moje zajęcia nie są wykładami ani lekcjami polskiego, są bardzo praktyczne i nastawione na pisanie.

Warsztat trwa trzy godziny. Jest czas, żeby porozmawiać, ale przede wszystkim proponuję ćwiczenia pisarskie. Jest też dużo inspiracji, wskazówek i pomysłów na pisanie. Nie ma miejsca na krytykę, to zajęcia na których można przekonać się, że pisanie może być łatwe i przyjemne i znaleźć na nie pomysły. Warsztaty odbywają się w kawiarniach, które sprzyjają miłej, luźnej atmosferze, gdzie można wypić kawę i pochrupać ciastka. Każdy warsztat ma inny temat.

Kursy są mniej nastawione na otwieranie się na pisanie czy pobudzanie wyobraźni, a bardziej na konkretną pracę. Prowadzę intensywne kursy: pisania powieści PISZ I KROPKA! i pisania o podróżach W DRODZE. Oba pomagają zdobyć umiejętności niezbędne do dobrego pisania. Na zajęciach natychmiast wykorzystujemy w praktyce wiedzę, nie ma wykładów, kursy są przepełnione zadaniami pisarskimi, bo zależy mi, żeby każdy uczestnik znacznie poprawił swoje umiejętności.

Szkoła Pisania Powieści trwa 6 miesięcy i wymyśliłam ją w taki sposób, żeby w trakcie można było napisać książkę. Jest też idealna dla osób, którym brakuje systematyczności i pisanie odkładają w nieskończoność. Zajęcia są intensywne, ale tak zorganizowane żebym mogła z każdym popracować indywidualnie. Omawiamy wszystkie elementy, z których składa się powieść i oczywiście wszystko natychmiast przenoszone jest na praktykę.

Niezależnie od tego czy prowadzę warsztat, kurs, czy zajęcia w szkole ważny jest dla mnie rozwój uczestników. Lubię, kiedy pisanie sprawia im przyjemność i satysfakcję.