To jest napad! Kreatywne pisanie z Łukaszem Orbitowskim
- 7 lutego 2022
Interesuje Cię tworzenie wciągających fabuł? Poszukujesz nowych środków wyrazu dla znanych schematów fabularnych? Chcesz udoskonalić swój warsztat pisarski? Zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania z Łukaszem Orbitowskim, który będzie twoim przewodnikiem po fabularnych meandrach. Hasłem przewodnim zajęć będzie… napad na bank – motyw fabularny, który od lat z powodzeniem inspiruje twórców filmowych. Tym razem spróbujemy zmierzyć się z nim na gruncie literatury.
Jak wziąć udział w warsztatach? Wystarczy napisać i wysłać fabularny tekst związany w ogólny sposób ze sceną napadu na bank. To, w jaki sposób potraktujesz ten temat, zależy wyłącznie od Ciebie. Być może będzie to klasyczna scena napadu lub opowieść przedstawiona z perspektywy strażnika? Może zainteresuje Cię opowieść pracownika banku, prywatnie zakochanej w napastniczce? A może Twoja opowieść skupi się na pieniądzach, które wędrują z rąk do rąk?
W ramach pięciogodzinnych warsztatów czeka Cię intensywna praca nad stworzonym tekstem. Łukasz Orbitowski pokaże Ci, jak dopracować historię tak, by czytelnik nie mógł się od niej oderwać. Możesz liczyć również na grupowe dyskusje, dzięki którym bez wątpienia ulepszysz swoją fabułę. Z zajęć wyjdziesz z mnóstwem wskazówek, gruntownymi poprawkami i głową pełną wielu pomysłów. Być może w ten sposób napiszesz Twoje pierwsze opowiadanie albo początek czegoś znacznie większego?
Przebieg rekrutacji:
Spośród wszystkich przesłanych tekstów wyłonimy dwanaście najlepszych, a ich autorów i autorki zaprosimy na warsztaty, które odbędą się 9 kwietnia 2022. Objętość tekstu nie powinna przekraczać 5 tysięcy znaków ze spacjami. Zgłoszenia należy wysłać na adres pisz@miastoliteratury.pl. Rekrutacja potrwa do 21 marca 2022. Warunkiem wzięcia udziału w zajęciach jest wniesienie opłaty za udział w wysokości 150 zł.
Łukasz Orbitowski (1977) – prozaik, krytyk, publicysta. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Debiutował w 1999 zbiorem opowiadań Złe Wybrzeża. Proza Orbitowskiego określana jest jako literatura grozy, fantastyczna, horror, współcześnie zaś coraz wyraźniej akcentuje wątki realistyczne, małej codzienności i popkultury. Autor wielu zbiorów opowiadań fantastycznych (m. in. Wigilijne psy, Tracę ciepło, Nadchodzi, Rękopis znaleziony w gardle) oraz nagradzanych powieści (Tracę ciepło, Święty Wrocław, Widma, Szczęśliwa ziemia, Inna dusza). Jako felietonista związany był m. in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią Wieki”, „Gazetą Wyborczą”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i raz do Nagrody Literackiej Gdynia, w 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”.