18. znaczy Nowa Huta

NAPISZ REPORTAŻ O NOWEJ HUCIE - MY GO OPUBLIKUJEMY!

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś/aś i usłyszałeś/aś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich. Open call trwa do 21 lipca.

Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa… W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta proponujemy Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.

„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.

Projekt organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.

CZEKAMY NA WASZE TEKSTY DO 21 LIPCA!

ZASADY NABORU

Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie dwadzieścia tysięcy znaków (licząc ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy.

Prosimy o nadsyłanie niepublikowanych wcześniej tekstów.

Jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w wydawnictwie Znak), dokona wyboru dziesięciu najlepszych tekstów, które znajdą się następnie w publikacji 18. znaczy Nowa Huta. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada.

Autorzy i autorki wyróżnionych reportaży otrzymają honoraria w wysokości 1500 złotych.

ZGŁOŚ SWÓJ REPORTAŻ – KROK PO KROKU

NAPISZ REPORTAŻ

Napisz tekst reporterski o Nowej Hucie o maksymalnej objętości dwudziestu tysięcy znaków (licząc ze spacjami).

WYŚLIJ TEKST DO 21 LIPCA!

Wyślij go na adres pisz@miastoliteratury.pl.

CZEKAJ CIERPLIWIE

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze 10 najlepszych tekstów. W sierpniu ogłosimy wyniki konkursu i skontaktujemy się z wybranymi autorami.

WEŹ UDZIAŁ W PREMIERZE!

Podczas 11. edycji Festiwalu Conrada odbędzie premiera zbioru reportaży 18. znaczy Nowa Huta, w której może znaleźć się Twój tekst. Do dzieła!

JURY KONKURSU

Daniel Lis

Od 2010 roku związany z Wydawnictwem Znak. Pracował m.in. z Małgorzatą Szejnert (Usypać góry. Historie z Polesia, Wyspa Węży), Magdaleną Grzebałkowską (Beksińscy. Portret podwójny, Komeda. Osobiste życie jazzu), Witoldem Szabłowskim (Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia), Izą Michalewicz (Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X) i Dorotą Karaś (Cybulski. Podwójne salto). Finalista 10. edycji Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Wykładowca II edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 2016 roku w Instytucie Reportażu prowadzi zajęcia o redagowaniu książek reporterskich i polskim rynku wydawniczym w ramach Polskiej Szkoły Reportażu.

Renata Radłowska

Od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodziła się w Nowym Targu, dorastała na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym – brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesięciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej części Nowej Huty (już zabytkowej) i pisze o niej. Przede wszystkim o mieszkańcach – ich radościach i smutkach, problemach, pomysłach, kompleksach, ekscentryczności. Większość jej „Nowohuckich telenowel” ukazała się w „Lodołamaczu” – miesięczniku nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa – w latach 2004–2008.

Marcin Żyła

Dziennikarz, a od stycznia 2016 r. również zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji. W 2016 r. relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pracę za granicą rozpoczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa. Był redaktorem zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011).

PATRONI MEDIALNI PROJEKTU

Wyborcza_pl_nowe_logo_655 (1)
Logo-glos_nowohucki
thumb_920x518_8631dd3f331c0d002b853e852c270c581521709227

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami na pisz@miastoliteratury.pl.