Zamknięta dyskusja z Michaelem Ondaatje
- 3 czerwca 2016
Jak co roku, w ramach Festiwalu Miłosza odbędą się warsztaty przekładu poetyckiego dla kilku grup językowych. W trakcie samego festiwalu każda z grup będzie miała okazję spotkać się także na zamkniętej sesji dyskusyjnej z poetą, nad którego twórczością pracowała. Warsztaty służą dyskusji nad twórczością poetycką wybranych gości tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza oraz doskonaleniu umiejętności interpretacyjnych i przekładowych uczestników zajęć.
Mamy dla Was wyjątkową niespodziankę! Możliwość wzięcia udziału w zamkniętym spotkaniu z Michaelem Ondaatje, autorem kultowego „Angielskiego pacjenta”. Aby wziąć w nim udział, należy do 6 czerwca przysłać na adres kontakt@miastoliteratury.pl odpowiedź na konkursowe pytanie: „O co zapytasz Michaela Ondaatje?”. Wybierzemy 5 najciekawszych propozycji.
UWAGA: Dyskusja odbędzie się w języku angielskim
Info o autorze:
Michael Ondaatje jest jednym z czołowych pisarzy na świecie, mającym niewątpliwie wielki wpływ na całe współczesne pokolenie zarówno pisarzy, jak i czytelników. Jest kojarzony z głośnymi powieściami, jednak w swoim dorobku ma również utwory poetyckie. Jego znamienita powieść Angielski pacjent opowiada nietypowe ludzkie historie, ukazując je przez pryzmat doświadczeń czterech różnych osób, których losy skrzyżowały się ze sobą pod koniec II wojny światowej. Książka doczekała się również ekranizacji nagrodzonej Oskarem.
Ondaatje jest interesującym pisarzem będącym jednocześnie przykładem krzyżowania się kultur. Urodził się na Sri Lance, zaś jego przodkowie byli pochodzenia indyjsko-holenderskiego. Edukację rozpoczął w szkole w Anglii, a następnie przeniósł się do Kanady. Obecnie jest obywatelem kanadyjskim.
Angielski pacjent, jak i sam Michael Ondaatje, oczarowali czytelników. Pisarz zdobył najwyższe wyróżnienie Wspólnoty Brytyjskiej, tym samym zajął zasłużone miejsce we współczesnej literaturze. Jest on również autorem czterech zbiorów poezji, w tym The Cinnamon Peeler, a ostatnio Handwriting. Jego utworami opartymi wyłącznie na fikcji literackiej są W lwiej skórze, Angielski pacjent, Oczy Buddy, Divisadero oraz The Cat’s Table. Do prac kojarzonych z literaturą faktu zalicza się The Conversations, Walter Murch and the Art of Editing.
Ondaatje jest również filmowcem i twórcą 3 filmów dokumentalnych nakręconych w 1970 roku. Są to The Clinton Special: A Film about the Farm Show (1974) – dzieło poświęcone jest grupie aktorów, którzy wyruszyli do społeczności rolniczej w Ontario, by tworzyć sztukę w oparciu o tym, co zobaczyli i czego się nauczyli. Sons of Captain Poetry (1970) jest utworem o poecie bpNicholu. Carry On Crime and Punishment (1970) to dramat o garbatym poecie, który próbuje porwać psa.
Michael Ondaatje zdobył wiele nagród literackich, w tym Nagrodę Bookera, nagrodę Kiriyama, nagrodę Prix Médicis, nagrodę Gubernatora Generalnego i nagrodę Gillera. Ondaatje, nawet gdyby chciał, nie potrafiłby układać banalnych zdań, a każda wykreowana przez niego postać to cały, różnorodny świat.
fot. CRolex-Bart Michiels