Zakończenie programu mentoringowego z redaktorem Filipem Modrzejewskim
- 29 lipca 2021
W marcu tego roku trzy kandydatki wyłonione na podstawie zgłoszeń rozpoczęły kilkumiesięczny kurs, podczas którego pracowały nad własnymi tekstami pod okiem doświadczonego redaktora. Na zakończenie programu mentoringowego prowadzący oraz uczestniczki opowiedzieli o swoich wrażeniach oraz o tym, co wynieśli z tej niewątpliwie owocnej współpracy.
Obraz pisarza jako osamotnionego, niezależnego twórcy niekoniecznie jest zasadny – przecież nawet najzdolniejszy artysta może skorzystać z rady doświadczonego mentora, konsultując pomysły i szlifując swój warsztat. Taka myśl przyświecała organizatorom Szkoły Pisania KMLU przy zainicjowaniu pierwszej edycji programu mentoringowego, do którego nabór został ogłoszony na początku tego roku. Spośród kandydatów – pisarzy i pisarek marzących o literackim debiucie na rynku wydawniczym – wyłoniliśmy trzy uczestniczki: Krystynę Czarnecką, Martę Waczyńską oraz Hannę Rachalską. Każda z nich miała okazję rozwinąć swój pomysł na pierwszą książkę przy wsparciu Filipa Modrzejewskiego, jednego z najlepszych polskich redaktorów, posiadającego doświadczenie w pracy ze znanymi i cenionymi polskimi autorami i autorkami w najważniejszych wydawnictwach. Redaktor Modrzejewski z satysfakcją wspomina konsultacje i spotkania. „Podczas pracy indywidualnej z autorkami zwróciliśmy uwagę na następujące kwestie: jakie warunki muszą zostać spełnione, by pisać prozę chronologicznie, jakie trudności pojawiają się, gdy używa się języka prywatnego, dlaczego warto badać styl, dobierać i sprawdzać narzędzia pisarskie, wreszcie – dlaczego należy uważnie »opukiwać« opowiadane historie”.
Słowa redaktora uświadamiają nam, jak rozmaite zadania realizowały uczestniczki kursu i jak wiele zagadnień należało wspólnie przemyśleć, by dopracować prozatorskie pomysły i urzeczywistnić literackie plany. Różnorodne były też formy, po które sięgały autorki – od powieści po miniatury poetyckiej prozy – oraz podejmowane przez nie tematy, w tym wątki ekologiczne czy przemiany zachodzące na polskiej prowincji. Pojawiło się wiele pomysłów, zagadnień i problemów – z dumą możemy jednak stwierdzić, że opinie o kursie są jednoznacznie pozytywne i zgodnie entuzjastyczne.
Marta Waczyńska, która podczas kursu pracowała nad powieścią ekologiczną, twierdzi, że uczestnictwo w programie mentoringowym było dla niej „niesamowitym treningiem umiejętności literackich”. Współpracę z redaktorem Modrzejewskim ocenia zaś jako „bardzo inspirujące doświadczenie”, podkreślając że otrzymała „ogromne wsparcie merytoryczne” w trakcie pracy nad swoim tekstem.
Hanna Rachalska, która przez kilka miesięcy pracowała nad zbiorem mikrotekstów, również docenia wsparcie i instrukcje prowadzącego: „Do tej pory nikt nie czytał moich tekstów tak dokładnie. Nikt nie zadawał tylu pytań. Nikt nie mobilizował mnie tak bardzo do dalszej pracy i nie inspirował. I – co było dla mnie niesamowitym doświadczeniem – pan redaktor odczytywał z moich tekstów więcej, niż ja świadomie w nich napisałam”. Absolwentka kursu określa udział w programie mentoringowym jako „fantastyczną przygodę nad kartką, przy komputerze i z piórem w ręku”.
Krystyna Czarnecka, która wybrała tematykę przemian zachodzących na małopolskiej prowincji, zwraca uwagę na wyzwania, z którymi musiała się mierzyć podczas kursu. „Przez te cztery miesiące doświadczyłam jednocześnie euforii pisarskiej i blokady, entuzjazmu i zniechęcenia, w końcu odkryłam, że najważniejsza jest systematyczność”. Autorka wyraża również uznanie dla zaangażowania prowadzącego, który poświęcił sporo uwagi jej tekstom. „Dzięki panu Filipowi uporządkowałam swoje myślenie o pisaniu. Przed doświadczonym okiem nic się nie ukryje. A ponieważ nie byłam ani prowadzona za rączkę, ani przygnieciona ciężarem krytyki, była to najlepsza praca z tekstem, jaką mogłam sobie wymarzyć”.
Udział w programie wzbogacił nie tylko uczestniczki planujące literacki debiut – doświadczenie to było wartościowe również dla samego prowadzącego. Filip Modrzejewski w ten sposób podsumowuje swoje wrażenia jako mentor: „Te spotkania były dla mnie bardzo ciekawe, niezapomniane i uczące, pokazywały, jak złożony jest proces twórczy. Dowodziły, jak ważną rolę odgrywa skrystalizowany pomysł literacki i że pracująca nad utworem głowa potrzebuje dialogu, pytań, analiz, czasem komentarza”.
Cieszymy się, że pierwsza edycja programu mentoringowego okazała się sukcesem. Jednocześnie przypominamy, że w styczniu 2022 roku rusza nabór na kolejną odsłonę kursu. Zachęcamy do dołączenia do naszego newslettera oraz śledzenia innych ofert warsztatów pisarskich na stronie Szkoły Pisania KMLU.