Przedstawiamy antologię „18. znaczy Nowa Huta”!
- 30 października 2019
18. znaczy Nowa Huta to projekt, którego celem było zbadanie i opisanie życia mieszkańców XVIII dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia; od Placu Centralnego po bar Meksyk – wszystkie możliwe oblicza tej dzielnicy były punktem wyjścia do rozważań nad jej historią i współczesnym wizerunkiem. Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu miał być jego wyraźny związek z Nową Hutą. Chcieliśmy pokazać ciekawe, nieznane lub warte przypomnienia osoby, zjawiska, miejsca czy problemy, ale także codzienne, zwykłe życie mieszkańców i mieszkanek.
POBIERZ PUBLIKACJĘ 18. ZNACZY NOWA HUTA
Oddajemy w Wasze ręce pierwszą część antologii miejskiego reportażu, która rozpoczyna cykl historii dotyczących Krakowa i jego mieszkańców.
Nowa Huta to nie tylko aleja Róż czy kombinat, ale też stare drzewka mirabelkowe wciąż rosnące na najstarszych osiedlach czy rzeźby ukryte w alejkach między blokami, szachiści w parku Ratuszowym – ale i młodzi aktywiści, dla których zamieszkanie w Nowej Hucie było świadomym życiowym wyborem. […]. Na siedemdziesiąte urodziny życzymy jej, by zawsze już była tak niejednorodna, nieoczywista i urokliwa. By zawsze miała wspaniałych mieszkańców, którzy będą z niej dumni – tak jak ma ich dzisiaj.
(ze wstępu Izabeli Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego)
Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń wyboru dziesięciu najlepszych tekstów dokonało jury w składzie Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin Żyła (dziennikarz, reporter zajmujący się m.in. problemem migracji, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) i Daniel Lis (redaktor książek non-fiction związany m.in. z wydawnictwem Znak).
Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i tętniąca energią. Odrębne „miasto w mieście”. Nowa Huta nie jest najstarszą dzielnicą Krakowa, ale jest jedną z najciekawszych.
(ze wstępu jury konkursu)
Projekt został zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Konkurs na reportaż odbył się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, który obejmuje m.in. coroczne kursy kreatywnego pisania i Nagrodę Conrada. Projekt 18. znaczy Nowa Huta wpisywał się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.