Karolina Macios i Magdalena Zielińska w wywiadzie dla O.pl
- 5 września 2017
Czy można nauczyć się pisania powieści i co to ma wspólnego ze słynnym pisarskim natchnieniem? Jak wygląda współpraca autora z redaktorem? Czego uczy się na kursach pisania? O tym wszystkim mówią Karolina Macios i Magdalena Zielińska, autorki koncepcji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO w wywiadzie dla portalu O.pl. Zachęcamy do lektury i przypominamy, że trzecia edycja Kursu startuje już niebawem – 9 września!
Z Karoliną Macios i Magdaleną Zielińską – twórczyniami koncepcji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, i założycielkami Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ – rozmawia Ewa Nowicka. Kurs Kreatywnego Pisania, tak jak przyznawana corocznie Nagroda Conrada, jest elementem programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie.
Ewa Nowicka: Niedawno przeczytałam ujmujący cytat z listów Stanisława Lema, który akurat świetnie łączy się z tematem sztuki pisania: „Zesrywam się tu nad robotą pisarską równie bezpłodnie, co dzielnie”. W tym kontekście chciałabym zapytać, jak to jest z natchnieniem pisarskim, a z drugiej strony – z rzemieślnictwem. Czy szał muz jest wyłącznie romantycznym mitem?
Karolina Macios: To zależy. Zdania są podzielone. Znamy wielu autorów, którzy twierdzą, że pracują pod natchnieniem…
Magdalena Zielińska: Tak zwani natchnieniowcy.
Czytaj cały wywiad „Natchnienie nie mieści się w naszym słowniku” tutaj