KURS ZAKOŃCZONY – ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ O NOWYM NABORZE!

 

Napisz z nami swoją pierwszą książkę!

Od zawsze marzyłeś o zostaniu pisarzem? Masz pomysł na powieść, ale brakuje ci mobilizacji? A może zacząłeś pisać, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 5. edycji Kursu Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO i napisz swoją pierwszą powieść pod okiem najlepszych pisarzy i redaktorów. Na zgłoszenia czekamy do 2 sierpnia.

Nosisz w sobie pomysł na powieść, ale nie wiesz, jak zacząć? Może już ją zacząłeś, ale masz wątpliwości, w jaki sposób poprowadzić dalej wątki? A może po prostu masz dosyć samotniczej pracy przy laptopie i chciałbyś wreszcie poznać innych pisarzy na początku swojej drogi literackiej? Jeśli odpowiedziałeś „tak”, na któreś z powyższych pytań, ten kurs jest dla Ciebie. Napisz z nami swoją pierwszą (albo kolejną) książkę!

W tym roku jeszcze mocniej stawiamy na pracę na żywym tekście. Zapraszamy tych, którzy mają wstępny pomysł na powieść i chcą go doszlifować. Którzy potrzebują impulsu, żeby zacząć pisać, szukają wskazówek i którym przyda się wsparcie profesjonalistów. Nieważne, czy piszesz fantastykę, kryminał, powieści obyczajowe, czy jesteś miłośnikiem literatury pięknej – nasi prowadzący pomogą ci z każdym pomysłem.

Kurs Pisania Powieści potrwa od 5 września do 23 stycznia. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach w Krakowie, a o swoich pomysłach i tekstach będą dyskutować z redaktorami z największych polskich wydawnictw.

W programie

  • Jak pisać, żeby być czytanym?
  • Jak pokonać blokadę twórczą?
  • Jak zrobić research do swojej powieści?
  • Jak złapać dystans do swojego pisania?
  • Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować?
  • Jak przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika?
  • Jak tworzyć wciągające światy powieściowe?
  • Czym jest tło fabularne i jak je ciekawie zapełnić?
  • Jak wykreować pełnokrwistego bohatera?
  • I wreszcie – jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę?

Rekrutacja trwa!

Twoimi przewodnikami przez pisarski trening będą najlepsi możliwi mentorzy – Filip Modrzejewski, redaktor z wieloletnim doświadczeniem m.in. w wydawnictwie WAB; Artur Wiśniewski, redaktor i wykładowca związany m.in. z Wydawnictwem Znak, oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu. Każdy z nich będzie pracować na Twoim tekście, ale także podzieli się swoją wiedzą o sztuce prowadzenia narracji, tworzeniu światów i bohaterów, tła powieściowego czy intrygi. Każdy z nich ma inne doświadczenie wydawnicze, a więc napotkasz trzy różne spojrzenia na warsztat pisarski, szczególnie cenne dla początkującego twórcy.

Jak co roku warsztaty redaktorskie zostaną uzupełnione o zajęcia z twórcami. W tym roku Anna Brzezińska zdradzi, jak prowadzić narrację, aby uwieść czytelnika, a Sylwia Chutnik opowie, jak przeprowadzić dobry research, nie mniej ważną część pracy pisarza. W programie znalazły się również spotkania z psychologiem twórczości Arkadiuszem Matrasem, który podpowie, jak przełamać twórczy impas, a także panel z wydawcami, którzy zdradzą, jakich książek szukają do swojej oferty oraz w jaki sposób zainteresować swoją propozycją wybrany dom wydawniczy. Na koniec specjalistka od prawa autorskiego Anna Rucińska opowie, jak podpisać korzystną umowę autorską.

Praca pisarza lub pisarki to raczej samotniczy trud… chociaż wcale nie musi takim być. Kurs stanowi też okazję, by poznać innych twórców i twórczynie, którzy – podobnie jak Ty – są na początku swojej literackiej ścieżki i prawdopodobnie borykają się z problemami podobnymi do Twoich. Dzięki temu nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące Twojej książki spotkają się nie z ciszą, ale z żywą dyskusją grupy – pierwszych czytelników kolejnych rozdziałów powstającej powieści. Jak zdradzają nasi dotychczasowi absolwenci, ta część kursu co roku daje im równie wiele, co praktyczne wykłady i ćwiczenia.

Dlaczego akurat ten kurs?

Kurs KMLU pozwoli Ci nie tylko na doskonalenie pisarskiego warsztatu; będzie także okazją do nawiązania kontaktów z osobami z branży. To niemal pół roku pełne inspirujących rozmów, dzielenia się doświadczeniami i przeistaczania pomysłów w fascynujące powieści. Po zakończeniu zajęć będziesz w trakcie lub na finiszu zaawansowanego pisania swojej książki, którą dzięki naszej pomocy zaprezentujesz wydawcom – jak co roku stworzymy z fragmentów powieści Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów.

Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miał szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki. Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Mieście Literatury UNESCO.

Terminy zjazdów

5-6 września 2020, 12-13 września 2020, 26-27 września 2020, 10-11 października 2020, 7-8 listopada 2020, 28-29 listopada 2020, 12-13 grudnia 2020, 9-10 stycznia 2021, 23 stycznia 2021

Jak wziąć udział w kursie?

Czekają na Ciebie dwa zadania rekrutacyjne. Pierwszym z nich jest napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści na 300-400 słów. Drugim – przesłanie fragmentu tej powieści na maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu.

Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuł. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść.

Do streszczenia fabuły i próbki tekstu dołącz również swoje CV i wyślij na adres pisz@miastoliteratury.pl. Będziemy na Twoje zgłoszenie czekać do 2 sierpnia do końca dnia. Z wybranymi uczestnikami skontaktujemy się po 17 sierpnia.

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 1500 zł w terminie do 20 sierpnia.

Zasady rekrutacji – krok po kroku

NAPISZ TEKST I OPISZ POMYSŁ

Przygotuj krótkie streszczenie i fragment swojej powieści. Streszczenie powinno mieć 300-400 słów, a fragment – do pięciu stron.

ZGŁOŚ SIĘ DO 2 SIERPNIA!

Do streszczenia i próbki tekstu dołącz również CV z danymi kontaktowymi (e-mail, telefon) i wyślij na adres pisz@miastoliteratury.pl.

CZEKAJ CIERPLIWIE

Czytamy! Na podstawie nadesłanych próbek jury do 17 sierpnia zakwalifikuje do udziału 12 autorów najlepszych tekstów.

POTWIERDŹ UDZIAŁ

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 1500 zł do 20 sierpnia.

Prowadzący

Anna Rucińska

Anna Rucińska

Ekspertka w zakresie prawa autorskiego, agentka literacka. Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.

Arkadiusz Matras

Trener, psycholog twórczości. Specjalizuje się w realizacji projektów szkoleniowych z zakresu kreatywności i technik twórczego rozwiązywania problemów, zajęć integracyjnych oraz szkoleń dotyczących kompetencji osobistych. Na początku kursu pomoże zintegrować uczestników, prowadząc zajęcia z zakresu psychologii twórczości i komunikacji.

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową; wykładowca Jagiellońskiego Kursu Typografii w Krakowie; założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Dorota Gruszka

Ukończyła polonistykę wrocławską, z Wydawnictwem Znak związana jest od 2000 roku, od 2012 na etacie, początkowo jako art director, obecnie starszy redaktor w dziale literatury pięknej i popularnej. Pracuje między innymi z Joanną Bator, Dominiką Słowik, Pawłem Huelle, Markiem Krajewskim, Filipem Zawadą. Poprzednio związana z Festiwalem Kultury Żydowskiej  i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Artur Wiśniewski

Redaktor związany z Wydawnictwem Znak. Jako nauczyciel akademicki i wykładowca na kursach pisania współpracował z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera, Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ oraz KBF. 

Sylwia Chutnik

Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Pisarka,  felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i ,,Papaya Rocks”. Kulturoznawczyni z doktoratem, absolwentka Gender Studies UW. Działaczka społeczna.

Paweł Goźliński

Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz kuratorem projektu „Gazeta pisarzy”. Kierował działami kultury i reportażu „Gazety Wyborczej”, był szefem reporterskiego magazynu „Duży Format”. Tworzył i do 2019 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Książek. Magazynu do czytania”. Dziś jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu w której wykłada do dziś.

Anna Brzezińska

Ceniona pisarka, współpracowniczka „Polityki”, felietonistka „Wysokich Obcasów Extra”, doskonale wykształcona mediewistka, autorka bestsellerowych Córek Wawelu i jedna z najlepszych polskich pisarek fantastyki (trzykrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla!). W swojej ostatniej książce pt. Woda na sicie (tytuł „Polskiej Książki Roku 2019” według miesięcznika „Nowa Fantastyka”, „Złote Wyróżnienie” Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nominacja do) ponownie zabiera czytelników w podróż w zamierzchłe czasy.

Adam Pluszka

Redaktor wydawnictwa Marginesy. Poeta, prozaik, tłumacz, redaktor, krytyk literacki i filmowy. Autor kilku tomów wierszy oraz prozy. W 2003 roku nominowany do Paszportu „Polityki”, a za ostatnią książkę poetycką Zestaw do besztań (WBPiCAK, Poznań 2014) – do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Tłumaczył m.in. Stefana Themersona, Helene Deutsch, Esther Woolfson, Johnny’ego Casha, Sue Townsend, Dana Bauma i niemal wszystkie tytuły z utworzonej przez niego serii wydawniczej „Eko”. Mieszka w Warszawie z żoną i trzema kotami. W latach 2006–2013 redaktor prowadzący w wydawnictwie W.A.B. Ultramaratończyk.

Zapoznaj się z regulaminem. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami na pisz@miastoliteratury.pl.

Tak było w poprzednich semestrach

 

Zobacz reportaże z wcześniejszych edycji kursu kreatywnego pisania!