Wiosna w Szkole Pisania KMLU
- 14 kwietnia 2021
Ogłaszamy wiosenny program Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Weekend z powieścią, reportażem i esejem, wieczór z kryminałami, a na dodatek masterclass z Jakubem Żulczykiem – to nasz plan na najbliższe miesiące.
Jak zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem reportażu była wyjątkowa? Jak pytać, żeby dowiedzieć się jak najwięcej? Czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem? Czego poszukujemy w opowieściach drugiego człowieka? Na te pytania odpowie Małgorzata Rejmer – autorka m.in. zbioru reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, laureatka Paszportu „Polityki” – podczas weekendowych warsztatów reportażu, które odbędą się 23 i 24 kwietnia. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpracowywać trudnych rozmówców, jak wydobyć esencję dialogu w tekście i pracować nad wyborem historii. Przekonają się, czy to prawda, że każdy człowiek jest opowieścią. Zapisy: KLIK!
Przyszli pisarze i pisarki kryminałów lub ci, którzy mają już doświadczenie, ale chcą się doszkolić, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym webinarze. Naszym ekspertem będzie profiler, biegły sądowy, psycholog śledczy i autor książek opisujących zbrodnie seryjnych morderców, czyli Łukasz Wroński. Rozmowę o tajnikach pracy profilera, a także o tym, jak wiarygodnie opisać czarnego bohatera i policyjne śledztwo poprowadzi dziennikarka TOK FM, Paulina Nawrocka-Olejniczak. Spotkanie już 6 maja o godz. 18.00. Zapisy odbywają się pod adresem pisz@miastoliteratury.pl.
Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu esejów, przygotowaliśmy kurs z Wojciechem Nowickim. Autor „Cieśnin” oraz publikacji na łamach „Pisma”, „Dwutygodnika” i „Książek. Magazynu do czytania”, a także laureat Nagrody Literackiej Gdynia poprosi uczestników zajęć o napisanie własnych esejów, które później zostaną omówione na zajęciach. Wspólnie z grupą przedyskutuje także granice gatunku i praktyczny warsztat pisarza. Tę wyjątkową okazję, by pod okiem eksperta przeanalizować swoje teksty, zaplanowaliśmy na 29 i 30 maja. Zapisy: KLIK!
12 czerwca razem z Dominiką Słowik skupimy się na tworzeniu idealnych dialogów. Laureatka Paszportu „Polityki” za „Zimowlę” porozmawia z uczestnikami o tym, jak zmieniły się nasze rozmowy przez pandemię i jak COVID wpłynie na świat literatury. Razem z przyszłymi autorami powieści omówi ich teksty i pokaże, co jeszcze można w nich ulepszyć. Zajęcia rozpoczną się wspólnym, grupowym warsztatem, a następnie będą kontynuowane już na indywidualnych godzinnych konsultacjach autorskich z prowadzącą. Zapisy ruszą pod koniec maja.
Weekendowe warsztaty pisania to tylko jeden z elementów programu Szkoły Pisania KMLU. Mamy przyjemność zapowiedzieć nadchodzącą kolejną edycję znanego już wielu adeptom pisarstwa Kursu Pisania Powieści. W maju otworzymy nabór na półroczny program, dzięki któremu początkujący autorzy i autorki będą mogą grupowo, ale i indywidualnie pracować nad pomysłami i kolejnymi rozdziałami swoich debiutanckich powieści z najlepszymi redaktorami literackimi. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu i potrwają do stycznia 2022 roku.
Fragmenty książek z minionego kursu, który zakończył się w 2020 roku, można przeczytać w antologii Szkoły Pisania – KLIK! Szczególnej uwadze polecamy teksty wyróżnionych absolwentów, którzy najbardziej przykuli uwagę organizatorów: Krystyny Czarneckiej, Krzysztofa Gałaja oraz Barbary Woźniak. Ostatnia z nich właśnie ukończyła pracę nad powieścią, która ukaże się 30 czerwca nakładem wydawnictwa Drzazgi. Kraków Miasto Literatury UNESCO objęło nad nią patronat. https://drzazgi.com/
Z kolei w połowie czerwcu będzie można zobaczyć kolejny odcinek pisarskich „masterclassów”. Pierwszy, z Mariuszem Szczygłem, cieszył się ogromną popularnością. Naszym drugim mistrzem będzie autor „Wzgórza Psów” i „Ślepnąc od świateł”, Jakub Żulczyk.
Jednocześnie od marca trwa nasz program mentoringowy z redaktorem Filipem Modrzejewskim, który pracuje indywidualnie nad powieściami obyczajowymi trzech pisarek wyłonionych w zaciętym naborze, czyli Hanny Rachalskiej, Marty Waczyńskiej oraz Krystyny Czarneckiej. W jednej z nich znajdą się opowieści o polskiej wsi. Kolejna będzie historią o relacjach z naturą – a w szczególności o tym, jak zmiany w przyrodzie, do których przyczynił się człowiek, będą na tego człowieka wpływać. Ostatnia z książek będzie zbiorem prozatorskich miniatur, opisów nigdy niezrobionych zdjęć, które składają się na „Album, którego nie ma”. Efekty tych prac zaprezentujemy we wrześniu.
Wszystkie aktualności można znaleźć na naszej stronie www.pisz.miastoliteratury.pl. Zostaw na niej swój adres mailowy i dołącz tym samym do naszego newslettera – subskrybenci jako pierwsi dostają możliwość zapisu na zajęcia.
Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Należy do niego również Nagroda Conrada przyznawana co roku dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku. Organizatorem jest KBF.