Pisarka, psycholożka i filozofka. Jej debiutancka powieść „Bezmatek” (2020) otrzymała Paszport „Polityki” oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Odkryć Empiku, Olśnień Onetu, Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl. Opublikowała także m.in. „Historię polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Ukończyła psychologię i filozofię w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Obecnie pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN.
Teachers
Grzegorz Uzdański
Urodził się w 1979 roku. Jest autorem powieści ,,Wakacje” (nominacja do Nagrody Conrada) i ,,Zaraz będzie po wszystkim”, strony ,,Nowe wiersze sławnych poetów” i książki pod tym samym tytułem (2021). W latach 2017-2019 pracował w Zespole Literackim przy Studiu Munka. W roku 2014 obronił na IF UW doktorat ,,Płynność pojęć. Próba interpretacji «Sein und Zeit»”. W latach 2003-2019 pracował jako nauczyciel filozofii, etyki i wychowawca w Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”. Występuje w stałym składzie warszawskiego Resortu Komedii, grając improwizację komediową. Śpiewa w zespole Ryby. Stały współpracownik kwartalnika ,,Przekrój”, publikował też w ,,Dwutygodniku” i ,,Gazecie Wyborczej”. Jego tekst ukazał się w zbiorze ,,Nadzieja” (Wydawnictwo Agora, 2020). We wrześniu tego roku ukaże się jego powieść ,,Wypiór”.
Marta Eloy Cichocka
Tłumaczka, poetka i fotografka, iberystka i frankofilka, habilitowana badaczka literatury. Przekładała na język polski m.in. Calderona i Racine’a, Juarroza i Gelmana, a także Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na język hiszpański.
Magda Heydel
Zajmuje się przekładoznawstwem i komparatystyką literacką i kulturową. Kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz studiami magisterskimi Przekładoznawstwo literacko-kulturowe na Wydziale Polonistyki UJ. Redaktor naczelna pisma „Przekładaniec. A Journal of Translation Studies”.
Wojciech Nowicki
Eseista, pisarz i kurator wystaw fotograficznych. Publikuje w „Dwutygodniku”, „Książkach. Magazynie do czytania”, „Piśmie”. Wydał m.in. Dno oka. Eseje o fotografii (2010), Salki (2013), zbiór esejów o portrecie w fotografii Odbicie (2015), esej o zdjęciach z I wojny światowej Tuż obok (2018), ostatnio zaś prozę Cieśniny (2019). Jest autorem kilku monografii fotograficznych: Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012) czy Zofia Rydet. Zapis socjologiczny (2017). Laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.
Łukasz Wroński
Profiler, biegły sądowy, psycholog śledczy, autor książek opisujących zbrodnie seryjnych morderców. Zawodowo związany ze szpitalem psychiatrycznym w Tworkach i Sądem Okręgowym w Warszawie. Prowadzi również szkolenia na zlecenie Centrum Psychologii Kryminalnej i wykłady z psychologii śledczej na wydziale prawa UG i na UTH w Warszawie.
Maria Fredro-Boniecka
Urodziła się w 1972 roku. Dziennikarka, redaktorka, autorka książki „Wołyń. Siła traumy, współautorka” (z Wiktorem Krajewskim) książki „Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego”. Pracowała dla czasopism: „Zwierciadło”, „Sens”, „Voyage”, „Harper’s Bazaar”, „Esquire”, obecnie pracuje w zespole miesięcznika „Vogue”.
Dorota Gruszka
Ukończyła polonistykę wrocławską, z Wydawnictwem Znak związana jest od 2000 roku, od 2012 na etacie, początkowo jako art director, obecnie starszy redaktor w dziale literatury pięknej i popularnej. Pracuje między innymi z Joanną Bator, Dominiką Słowik, Pawłem Huelle, Markiem Krajewskim, Filipem Zawadą. Poprzednio związana z Festiwalem Kultury Żydowskiej i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Paulina Nawrocka-Olejniczak
Dziennikarka radiowa, z mikrofonem zawodowo nie rozstaje się od 2008 roku, obecnie pracuje jako krakowska reporterka w Radiu TOK FM, gdzie współtworzy poświęconą książkom audycję „Poczytalni”. Prowadziła też autorski „Jadłospis”. Autorka podcastu „Zabawy jedzeniem”, miłośniczka kultury kulinarnej, absolwentka Food Studies na Uniwersytecie SWPS.
Mariusz Szczygieł
Urodził się w 1966 roku. Reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę „Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników).