Kurs Pisania Powieści 2019/2020

5 MIESIĘCY | 10 WEEKENDÓW | 100 GODZIN

Tak w liczbach można podsumować kolejną edycję Kursu Pisania Powieści, odbywającego się od września 2019 do stycznia 2020. Kurs to także – niezmiennie – 12 prowadzących oraz 12 przyszłych pisarzy i pisarek, którzy będą pracować nad swoimi tematami i pomysłami na powieści. Na zgłoszenia czekamy do 11 sierpnia.

Kurs Pisania Powieści potrwa od 14 września do 25 stycznia. Jak co roku postawimy wyraźny akcent na praktykę i zdobywanie szlifów pisarskich pod czujnym okiem specjalistów. Uczestnicy kursu będą się uczyć od najlepszych – pisarzy, dziennikarzy, redaktorów, wydawców, specjalistki od praw autorskich oraz psychologa twórczości – a także od samych siebie poprzez wzajemne analizowanie własnych tekstów i cyzelowanie pomysłów na prozę. W trakcie zajęć uczestnicy będą pracować nad swoimi opowiadaniami, które zostaną wydane w formie antologii. Książka, wraz z rekomendacjami najzdolniejszych absolwentów, trafi do czołowych wydawnictw w kraju.

Z Bogdanem de Barbaro uczestnicy nauczą się pisać o seksie, miłości i zmysłowości, a z Anną Brzezińską dowiedzą się, jak przenieść czytelnika do przeszłości. Przez cztery weekendy będą pracować nad własnymi tekstami z Filipem Modrzejewskim, redaktorem w Wydawnictwie W.A.B. i mentorem grupy od pierwszych do ostatnich zajęć. Z Katarzyną Kubisiowską będą uczyć się słowotwórstwa, a z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, czyli duetem tworzącym Marylę Szymiczkową – researchu, dokumentacji, ale i tworzenia intrygi. Spotkają się z redaktorami i wydawcami, żeby dowiedzieć się, jak pisać, żeby być czytanym. Podczas jednych z zajęć poznają również szczegóły prawa autorskiego i rynku książki.

Do udziału zapraszamy osoby zarówno piszące, jak i te, które jeszcze nie miały doświadczenia z pisaniem. Nie będziemy zamykać się wyłącznie na jednym gatunku powieści czy opowiadań, dlatego zachęcamy do udziału zarówno miłośników powieści obyczajowej, jak i kryminalnej, fantastycznej czy… swojej własnej.

TERMINY ZJAZDÓW

14-15 września 2019, 21-22 września 2019, 05-06 października 2019, 19-20 października 2019, 26-27 października 2019, 16-17 listopada 2019, 30 listopada, 1 grudnia 2019, 14-15 grudnia 2019, 11-12 stycznia 2020, 25 stycznia 2020

W PROGRAMIE

  • Jak pokonać twórczy impas?
  • Co właściwie stanowi esencję opowieści?
  • Jak umiejętnie regulować temperaturę opowieści?
  • Jak pisać o erotyce i zmysłowości?
  • Jak pracować nad „rozciągliwością” słów?
  • Jaką rolę spełnia drabinka i jak sprawdzić szwy w powieści?
  • Jak skupić uwagę czytelnika?
  • Od czego zacząć konstruowanie intrygi?
  • Na czym polega praca z redaktorem?
  • Jak pokazać świat historyczny i uwieść nim czytelnika?
  • I wreszcie – jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim korzystną umowę?

REKRUTACJA ZAKOŃCZONA

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KURSIE?

Rekrutacja polega na zaprezentowaniu swoich pisarskich możliwości. Kandydaci są proszeni o napisanie opowiadania skoncentrowanego wokół tematyki podejmowania ważnej decyzji. Tłem akcji powinna być współczesna Polska. Liczba znaków tej mikroprozy nie powinna przekroczyć 40 tysięcy znaków ze spacjami.

Do opowiadania prosimy również dołączyć dwa pomysły na osadzoną współcześnie prozę. Nie musisz jej pisać – wystarczy, że do każdego pomysłu dołączysz maksymalnie po 10 zdań wyjaśniających każdy z pomysłów.

Teksty prosimy wysyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl – czekamy na nie do 11 sierpnia do końca dnia. W zgłoszeniu prosimy również zamieścić: imię i nazwisko oraz numer kontaktowy. Z wybranymi uczestnikami skontaktujemy się 26 sierpnia. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie opłaty kwalifikacyjnej w wysokości 1500 zł w terminie do 29 sierpnia.

ZASADY REKRUTACJI – KROK PO KROKU

NAPISZ TEKST I OPISZ POMYSŁ

Przygotuj tekst o tematyce: podejmowanie ważnej decyzji. Tłem twojej historii powinna być współczesna Polska. Opowiadanie powinno mieć nie więcej niż 40 000 znaków ze spacjami. Przygotuj również dwa pomysły na osadzoną współcześnie prozę (maksymalnie po 10 zdań do każdego z pomysłów).

ZGŁOŚ SIĘ DO 11 SIERPNIA!

Zgłoszenie na adres pisz@miastoliteratury.pl musi zawierać Twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe (e-mail, telefon), próbkę tekstu prozatorskiego i dwa pomysły na prozę.

CZEKAJ CIERPLIWIE

Wybierzemy 12 najlepszych tekstów. Na podstawie nadesłanych próbek jury do 26 sierpnia zakwalifikuje do udziału w kursie dwunastu autorów najlepszych tekstów.

POTWIERDŹ UDZIAŁ DO 21 SIERPNIA

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie opłaty kwalifikacyjnej w wysokości 1500 zł do dnia 29 sierpnia 2019 r.

PROWADZĄCY

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor i wydawca. W wydawnictwie W.A.B. odpowiada za serię Archipelagi oraz kryminalną serię „Mroczną”. Wykładowca Jagiellońskiego Kursu Typografii w Krakowie i założyciel Stowarzyszenia Magurycz. Od lat działa wolontaryjnie na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce i prowadzi warsztaty literackie.

Arkadiusz Matras

Trener, psycholog twórczości. Specjalizuje się w realizacji projektów szkoleniowych z zakresu kreatywności i technik twórczego rozwiązywania problemów, zajęć integracyjnych oraz szkoleń dotyczących kompetencji osobistych. Na początku kursu pomoże zintegrować uczestników, prowadząc zajęcia z zakresu psychologii twórczości i komunikacji.

Katarzyna Kubisiowska

Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka książek Panorama kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon oraz Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych. Autorka książek Rak po polsku oraz biografii Pilch w sensie ścisłym. W lipcu ukaże się jej nowa książka Szaflarska. Grać, aby żyć.

Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński (Maryla Szymiczkowa)

Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006).
Piotr Tarczyński (ur. w 1983 w Krakowie) – historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teksty o amerykańskiej polityce i popkulturze publikuje m.in. w „Polityce”, „Kulturze Liberalnej” i „Tygodniku Powszechnym”.
Mieszkają w Warszawie. Wspólnie – pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa – piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Dotychczas ukazały się trzy tomy („Tajemnica Domu Helclów”, „Rozdarta zasłona”, „Seans w Domu Egipskim”, czwarty jest w przygotowaniu).
Fot. Szymon Szcześniak

Krzysztof Zajas

Pisarz. Literaturoznawca, kulturoznawca, badacz pograniczy kulturowych, profesor na Wydziale Polonistyki UJ; autor powieści sensacyjno-kryminalnych z komisarzem Andrzejem Krzyckim: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015), Z otchłani (2016), Wiatraki (2018) oraz kryminalnego horroru Oszpicyn (2017 – finalista Nagrody Wielkiego Kalibru). W dorobku naukowym ma m.in. pozycje: Miłosz i filozofia (1997), Nieobecna kultura. Przypadek Inflant Polskich (2008) oraz Na pograniczach literatury (Kraków 2012 – red).

Anna Brzezińska

Pisarka, współpracowniczka „Polityki”, felietonistka „Wysokich Obcasów Extra”, mediewistka, autorka bestsellerowych Córek Wawelu i jedna z najlepszych polskich pisarek fantastyki (trzykrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla!). W wydanej przed rokiem Wodzie na sicie (Polska Książka Roku 2019 według miesięcznika „Nowa Fantastyka”, nominowana także do nagrody im. Zajdla i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego) ponownie zabiera czytelników w podróż w zamierzchłe czasy. Gdy nie pisze, pielęgnuje ogród, w którym hoduje historyczne odmiany róż i jabłoni.

Ewa Bolińska

Redaktorka wydawnictwa ZNAK. Członek Rady Programowej Fundacji Miasto Literatury, menadżerka kultury. Od wielu lat inicjuje i prowadzi projekty promujące kulturę, edukację artystyczną oraz czytelnictwo na terenie Krakowa i Małopolski. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Strefa Wolnego Czytania. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adam Pluszka

Redaktor wydawnictwa Marginesy. Poeta, prozaik, tłumacz, redaktor, krytyk literacki i filmowy. Autor kilku tomów wierszy oraz prozy. W 2003 roku nominowany do Paszportu „Polityki”, a za ostatnią książkę poetycką Zestaw do besztań (WBPiCAK, Poznań 2014) – do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Tłumaczył m.in. Stefana Themersona, Helene Deutsch, Esther Woolfson, Johnny’ego Casha, Sue Townsend, Dana Bauma i niemal wszystkie tytuły z utworzonej przez niego serii wydawniczej „Eko”. Mieszka w Warszawie z żoną i dwiema kocicami. W latach 2006–2013 redaktor prowadzący w wydawnictwie W.A.B., od 2014 roku redaktor prowadzący i wydawca w wydawnictwie Marginesy.

Magdalena Zielińska

Współautorka programu kursu, tłumaczka, psycholożka. Blisko dekadę spędziła w wydawnictwie Znak, gdzie przez kilka lat szefowała redakcji literatury faktu. Współzałożycielka Fundacji Znaczy Się, w ramach której organizowała kursy kreatywnego pisania. Tłumaczy literaturę piękną i faktu, dla dzieci i dla dorosłych. W pozaksiążkowym świecie zawodowo zajmuje się psychoterapią.

Karolina Macios

Karolina Macios

Współautorka programu kursu, autorka kilku powieści, ghostwriterka, redaktorka pracująca z autorami od ponad dziesięciu lat, felietonistka w „Mieście Kobiet”. Niegdyś związana z Wydawnictwem Znak, obecnie współpracuje z wieloma wydawcami. Współzałożycielka Fundacji ZNACZY SIĘ, w ramach której organizowała kursy kreatywnego pisania.

Magdalena Moskal

Redaktorka i nauczycielka akademicka. Ukończyła polonistykę i edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 11 lat prowadzi zajęcia na edytorstwie UJ z organizacji i marketingu w wydawnictwie. Specjalizuje się w literaturze faktu. Pracowała m.in. dla wydawnictw Znak oraz W.A.B., a także Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Obecnie pracuje jako redaktorka prowadząca w Wydawnictwie Czarne.

Anna Rucińska

Anna Rucińska

Ekspertka w zakresie prawa autorskiego, agentka literacka. Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.

Profesor Bogdan de Barbaro

Bogdan de Barbaro

Jeden z najbardziej cenionych psychiatrów i psychoterapeutów w Polsce, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek Editorial Advisory Board pisma „Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes”. Autor i współautor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii, terapii rodzin. Autor książek popularnonaukowych, w tym między innymi „I jak tu się dogadać” o relacjach rodzinnych.

Zobacz jak było na naszych kursach kreatywnego pisania w poprzednich semestrach!

REKRUTACJA TRWA – ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ