Jesień w Szkole Pisania KMLU
- 27 września 2021
Po wakacjach wracamy do Was z nowymi propozycjami w ramach programu Szkoły Pisania KMLU. Wśród nich – jak zwykle – panuje różnorodność: będzie zabawa formą i stylem, łamanie sztywnych zasad gatunkowych, pisanie scenariuszy filmowych, wycieczka w kosmiczny świat science-fiction i powrót na Ziemię, do problemów ekologicznych opisywanych w reportażu. Zapraszamy!
Jeszcze w sierpniu zakończyliśmy rekrutację do 5 edycji Kursu Pisania Powieści 2021/2022 organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Spośród ponad stu nadesłanych zgłoszeń wyłoniono dwunastu kandydatów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu, których propozycje powieściowe okazały się najwyższej próby: Marcie Biłobran, Beacie Bużan, Oldze Górskiej, Bartoszowi Gromkowi, Tomaszowi Jedoniowi, Kamilowi Kosowskiemu, Joannie Łępickiej, Monice Mańce, Iwonie Ozdze, Adamowi Pawłowskiemu, Agnieszce Rynkowskiej oraz Wojciechowi Wróblowi. Dwanaścioro aspirujących pisarzy i pisarek będzie przez pięć kolejnych miesiący szlifować warsztat oraz doskonalić swoje literackie projekty pod okiem najlepszych redaktorów w Polsce oraz pisarzy. Przypominamy, Kurs Pisania jest coroczną inicjatywą i już teraz zachęcamy do przemyślenia swoich propozycji na kolejną edycję.
Wrzesień w Krakowie upływa pod znakiem obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema na Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty Jak pisał Lem? które odbyły się 11-12 września w Pawilonie Wyspiańskiego. Do prowadzenia zajęć zaprosiliśmy osoby, które wiedzę akademicką i encyklopedyczną łączą z autentycznym zamiłowaniem do twórczości autora „Solaris”: lemologa-amatora oraz polonistę Marcina Świątkowskiego oraz językoznawczynie, dr hab. Agatę Kwaśnicką-Janowicz i dr Patrycję Pałkę. Uczestnicy spotkań, zarówno wierni czytelnicy Lema, jak i ci, którzy pragnęli lepiej zapoznać się z twórczością autora czytanych niegdyś w szkole „Bajek Robotów”, mogli zgłębić tajniki języka oraz sekrety fabularne tego niekwestionowanego mistrza science-fiction.
Warsztaty lemowskie podczas obchodów urodzin autora „Powrotu z gwiazd” to nie koniec naszych propozycji dla tych, którzy chcą tworzyć literaturę testującą granice możliwego. Razem z międzynarodowym programem pisarskim organizowanym przez Uniwersytet Iowa zapraszamy na bezpłatny, sześciotygodniowy kurs warsztatów pisarskich zatytułowanych Exploring the Possible. Uczestnicy cyklu spotkań będą mogli zastanowić się nad związkami pomiędzy pisaniem a wynalazkiem, środowiskiem i charakterem, baśniami i przyszłością. Czeka ich zestaw specjalnie dobranych lektur oraz pisarskie zadania, których treści zostaną omówione w grupie, by można było wspólnie zastanowić się nad językiem, formą oraz treścią. Do 1 października można nadsyłać swoje zgłoszenia, wypełniając prosty formularz on-line, dostępny pod linkiem: https://uiowa.qualtrics.com/jfe/form/SV_0rHxNSLF8T2RpQ2.
30 września przypada Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Świętujemy pracę tych, dzięki którym literatura przekracza granice, łamie bariery językowe i otwiera się na świat. Jeżeli chcielibyście dołączyć do ich grona, zachęcamy do wzięcia udziału w wyjątkowym translatorskim programie mentoringowym, organizowanym przez KMLU we współpracy z Centrum Badań Przekładoznawczych UJ oraz Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Więcej informacji już wkrótce na FB Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Również październik zapowiada się interesująco: proponujemy dwudniowy weekendowy warsztat scenariuszowy z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza m.in. do nominowanego do Oscara Bożego Ciała, a także jednego z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Będziemy rozmawiać między innymi o tym, jaki jest przepis na oryginalny scenariusz filmowy, jak sprawić, aby Wasz pomysł przerodził się w pełnokrwistą fabułę, jak pisać bohaterów oraz dialogi, a przede wszystkim: jak się do tego wszystkiego zabrać. Przyjdź ze swoim pomysłem na scenariusz i daj się poprowadzić. Zajęcia odbędą się w ramach festiwalu Conrada i pasma filmowo literackiego Word2Picture w dniu 23-24 października.
Z kolei w listopadzie przeprowadzimy warsztaty organizowane wspólnie z kultowym kwartalnikiem „Przekrój”. Tematem będą nieoczywiste formy literackie: to, co niszowe i co nie daje poddaje się łatwemu zaszufladkowaniu. Redaktorzy Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski pokażą uczestnikom, że w literaturze ważna jest forma i styl. Umowne okażą się podziały na formę i treść, naukę i literaturę, a nawet liczby i litery. Serdecznie zapraszamy chętnych do zejścia z utartego szlaku i podjęcia się literackich eksperymentów. Zajęcia odbędą się 13 listopada w pięknych prograch Pałacu Potockich, centrum kultury przy Rynku Głównym 20.
Zapisy na oba warsztaty pisarskie ruszają 4 października na platformie kbfbilety.krakow.pl.
Trzy intensywne weekendy, sześć spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów, pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Szkoła Pisania KMLU razem z Magdaleną Budzińską, redaktorka Wydawnictwa Czarne zaprasza do weekendowej Szkoły Redaktorskiej.
Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów oraz osób pracujących zawodowo z tekstem. Dla wszystkich, którzy chcą zdobyć praktyczne informacji nt. pracy w wydawnictwie, współpracy z autorem, redagowania literatury pięknej i reportażu. W trakcie zajęć zostaną omówione takie kwestie jak: redagowanie prozy, literatury faktu, przekładu, specyfika pracy redaktora inicjującego i prowadzącego oraz profesjonalna obsługa programów do rejestracji zmian. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć swój warsztat, dyskutować o dobrych i złych redakcjach, a także otrzymają szczegółowe informacje nt. procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką. Kandydatów i kandydatki prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy. Rekrutacja trwa do 31 października.
Zapowiedzią Kursu Redaktorskiego będzie wykład mistrzowski Małgorzaty Szejnert o sztuce pisania i poprawiania podczas Kongresu Książki na Festiwalu Conrada. Ta wybitna pisarka i dziennikarka podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem literackim i opowie o współpracy redakcyjnej z autorem przy tworzeniu reportaży. Wydarzenie odbędzie się 19 października o godz. 14.00 w Pałacu Potockich w Krakowie.
To pierwsza edycja Szkoły Redaktorskiej, którą od razu zaczynamy mistrzowsko – czyli wykładem Małgorzaty Szejnert o etyce pracy redaktora. Lepszego rozpoczęcia nie mogliśmy sobie wymarzyć – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada. – Mam nadzieję, że to połączenie branżowego Kongresu Książki na Festiwalu Conrada i edukacyjnego całorocznego programu Szkoły Pisania KMLU będzie owocować w przyszłości kolejnymi pokoleniami świetnie wykształconych redaktorów i redaktorek, ale także kursami dokształcającymi dla innych przedstawicieli branży książki.
Miłośników reportażu serdecznie zapraszamy od 28 września do obejrzenia nowego odcinka z cyklu Masterclass Szkoły Pisania. Tym razem prelegentem jest Filip Springer, reporter i fotograf, autor 13 pięter, Miasta Archipelag i Wanny z kolumnadą, który opowiada między innymi o tym, jak podejmując konkretne i twórcze działania możemy radzić sobie z kryzysem klimatycznym. Określa, jak reportaż powinien się zmieniać wraz z nowymi problemami globalnymi, jak opisywać nowy świat, jak przyjąć perspektywę inną niż jednostkowa. Film będzie dostępny z polskimi i angielskimi napisami od 1 października. Odcinki pisarskich wykładów mistrzowskich są dostępne na platformie VOD Play Kraków.
Masterclass reporterski zainicjuje tym samym kolejny cykl zajęć, tym razem poświęconych pisaniu non-ficion. W grudniu zainaugurujemy kurs opowieści „Nowy Świat”, czyli warsztaty reportażu o mniejszościach i grupach wykluczonych. Podczas sześciu weekendów reporterzy „Tygodnika Powszechnego” podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w przedstawianiu tematów obarczonych szczególnym ryzykiem niezrozumienia, tworzących – najczęściej niepotrzebne – konflikty społeczne. Katarzyna Kubisiowska, dziennikarka działów kultura i reportaż „Tygodnika Powszechnego”, autorka biografii reporterskich opowie o pisaniu o historii jednostki na tle wielkiej historii dziejowej. O tym jak uczynić, by opowieść o losach jednego człowieka stała się jednocześnie opowieścią o jego czasach i pokoleniu. Anna Goc, dziennikarka i laureatka Konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego poprowadzi warsztaty o wchodzeniu do nowych, nieznanych dotąd reporterowi grup społecznych i mniejszości. Z kolei Marcin Żyła, dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, opowie o warsztacie reporterskim, którego uczył się pisząc o uchodźcach i migrantach. Będą to warsztaty o języku i wrażliwości – na wykluczonych, ale i tych, którzy się ich obawiają. To także okazja do zajrzenia za kulisy pracy nowoczesnej redakcji. Ich poprzednie edycje wielu absolwentom otworzyły drogę na łamy. Rekrutacja na zajęcia rusza 1 listopada. Zajęcia będą odbywać się od grudnia 2021 roku i obejmą sześć zjazdów weekendowych od grudnia 2021 do maja 2022.
Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Należy do niego również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku. Organizatorem jest KBF, instytucja kultury miasta Krakowa.