Zapraszamy na intensywne, praktyczne zajęcia pisania scenariuszy komiksowych. Uczestnicy dowiedzą się przede wszystkim: co składa się na dobrą historię komiksową, jak wygląda struktura powieści graficznej oraz jakie wynikają z niego sposoby prowadzenia narracji. Potem przyjdzie czas na ćwiczenia praktyczne!
W programie znajdziemy m.in.:
Jak napisać dobry dialog w komiksie?
Jak uzupełniać warstwę wizualną tekstem, a nie ją opisywać?
Czym jest fenomen „dookreślenia” w komiksie?
Jak wygląda współpraca scenarzysty i rysownika?
Podczas zajęć uczestnicy i prowadzący wymyślą i rozplanują zupełnie nową fabułę komiksową – tak, aby zmieściła się w określonej liczbie kadrów i plansz – pamiętamy bowiem o ciężkiej pracy rysownika, który musi przelać na papier nasze scenariuszowe wizje! Przy okazji wspomnimy o dwóch rodzajach rysowników: tych, którzy chętnie posłużą się przygotowanym przez scenarzystę storyboardem, oraz tych, którzy będą nalegać, aby scenarzysta nigdy więcej nie dotykał ołówka.
Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, wieloletni wydawca i recenzent komiksów, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. W najbliższym czasie spotkamy go w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie „Teraz Komiks”, której jest kuratorem, oraz Krakowskim Festiwalu Komiksu.
Przed warsztatami prosimy o zapoznanie się w miarę możliwości z następującymi książkami:
Scott McCloud, Zrozumieć komiks (wyd. Kultura Gniewu, 2015)
Scott McCloud, Making Comics (Harper Collins/William Morrow, 2006).
Warsztaty pisania scenariusza komiksowego z Arturem Wabikiem
W latach 2003-2012 wydawca komiksów, w latach 2013-2016 recenzent komiksowy Instytutu Książki w Krakowie. Od 2012 członek-założyciel Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.