kurs pisania powieści kmlu_pop4

Rusza nabór na Kurs Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2024/2025!

Masz pomysł na powieść? Chcesz wydać książkę, ale czujesz, że musisz popracować nad warsztatem? A może zaczęłaś_łeś już prace nad tekstem, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 10. edycji Kursu Pisania Powieści KMLU i napisz swoją pierwszą (lub kolejną) książkę pod okiem najlepszych redaktorów!

Hasło tegorocznej edycji Kursu Pisania Powieści KMLU to Fikcje. Style i narracje. Marzenie o pisaniu może się ziścić i chcemy w tym pomóc adeptom i adeptkom literatury. Wśród absolwentów i absolwentek  kursu są autorki nagradzanych debiutów, m. in. Olga Górska, Elżbieta Łapczyńska, Barbara Woźniak i Marta Hermanowicz. Nasz kurs polega na wspólnej pracy, która zacznie się od omawiania pomysłu, a skończy oceną powstałej prozy.

Stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Twoimi przewodnikami będą redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem, Filip Modrzejewski i Marta Syrwid.  Będą z Tobą pracować nad Twoimi pomysłami i wykreowanym przez Ciebie światem. Pokażą, na czym polega zmyślanie tego, co było i  kreowanie tego, co nigdy się nie wydarzyło. Doradzą, co jest obiecującym rozwiązaniem artystycznym, wezmą pod lupę, obraz, zdanie, pointę i wspólnie z grupą zastanowią się, jakich fabuł i słów dziś potrzebujemy. Kluczowymi słowami podczas spotkań będą fikcja, styl i narracja. Na kurs zapraszamy tych, którzy mają wstępny pomysł na powieść i chcą go doszlifować. Nieważne, czy piszesz fantastykę, kryminał, powieść obyczajową, czy jesteś miłośnikiem literatury eksperymentalnej – nasi prowadzący pomogą ci z każdym pomysłem.

Kurs Pisania Powieści potrwa od października 2024 roku do czerwca 2025 roku. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach w Pałacu Potockich w Krakowie. Zajęcia łączą w sobie charakter praktyczny i warsztatowy. Jako uzupełnienie zajęć z redaktorami zaplanowano spotkania i warsztaty z Barbarą Sadurską, Barbarą Woźniak, Pawłem Goźlińskim i Anną Rucińską-Barnaś.

Z literackich fragmentów powstających w czasie Kursu powieści stworzymy Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów.

Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miał_a szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki.

Jak wziąć udział w kursie?
Czekają na Ciebie dwa zadania rekrutacyjne:

1. Napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści (300-400 słów ze spacjami).
2. Przesłanie fragmentu tej powieści o długości maksymalnie pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).

Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuł_a. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść. Kolejnymi etapami będą wypełnienie kwestionariusza i dołączenie swojego CV. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 3000 zł.

Zgłoszenia należy przesłać na adres: pisz@miastoliteratury.pl

Rekrutacja potrwa do 16 sierpnia.

Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

Terminy zjazdów: 5-6.10; 19-20.10; 16-17.11;  30.11-01.12; 11-12.01; 15-16.02; 29-30.03; 12-13.04; 10-11.05; 31.05-1.06.

Pliki do pobrania:

KWESTIONARIUSZ>>>

REGULAMIN>>>

Prowadzący

Marta Syrwid

Pisarka, krytyczka i redaktorka. Autorka dwóch powieści („Zaplecze”, „Bogactwo”) oraz zbioru felietonów o grafomanii „Koktajl z maku”. Teksty krytyczne i literackie publikowała m.in. w „Znaku”, Ha!arcie”, „Lampie”, na dwutygodnik.com oraz w Dużym Formacie GW. Od 2017 roku w Wydawnictwie Ha!art, głównie jako redaktorka debiutów prozatorskich (m.in. „Psy ras drobnych” Olgi Hund, „Dziwka” Anny Mazurek, „Niż” Macieja Topolskiego, „Dropie” Natalki Suszczyńskiej, „Projekt” Anny Sudoł, „Czarnolas” Jagi Słowińskiej). Od 2022 redaktorka naczelna wydawnictwa Wydałem („Baśka” Wojciecha Friedmanna, „Buddaland” Juliusza Strachoty, „Papierosy” Macieja P. Prusa). Jako redaktorka współpracuje także z wydawnictwami ArtRage (m.in. „Wszystko na darmo” Waltera Kempowskiego), Czarne (m.in. „Polska przydrożna” Piotra Mareckiego) oraz W.A.B. („Serce pełne skorpionów” Wojciecha Engelkinga).

Filip Modrzejewski

Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową. Założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.

Paweł Goźliński

Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz […]

Barbara Sadurska

Barbara Sadurska Prawniczka, pisarka. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Mapę, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za Czarnego hetmana, stypendystka Miasta Krakowa. Prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko- Arystycznym UJ. Prowadziła warsztaty pisania krótkich form prozatorskich dla Instytutu Twórczości, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, […]

Barbara Woźniak

Barbara Woźniak Prozaiczka i akademiczka. Autorka powieści Niejedno, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2022) za debiut oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Publikowała w „Czasie Literatury” i w „Miesięczniku ZNAK”. Badaczka i wykładowczyni na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora nauk społecznych. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Interesuje się zagadnieniami z […]

Anna Rucińska-Barnaś

Ekspertka w zakresie prawa autorskiego

Ukończyła filologię angielską oraz podyplomowe studia z zakresu prawa autorskiego i prawa gospodarczego. Przez wiele lat pracowała jako specjalista w zakresie praw autorskich, kierownik działu praw, a następnie jako redaktor Wydawnictwa ZNAK. Obecnie także agentka literacka i tłumacz tekstów specjalistycznych.