
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NABORZE W 2023 ROKU!
Kurs Pisania Powieści 2022/23
Masz pomysł na powieść? Chcesz wydać książkę, ale czujesz, że musisz popracować nad swoim warsztatem? A może zaczęłaś/zacząłeś już prace nad nią, ale nie wiesz, co dalej? Weź udział w naborze do 7. edycji Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO pod hasłem Pamięć i pamięci i napisz swoją pierwszą (lub kolejną) książkę pod okiem najlepszych redaktorów! Na zgłoszenia czekamy do wtorku 16 sierpnia.
Tak, wiemy, Twoim marzeniem jest powieść – napisanie jej i wydanie (raczej nie własnym sumptem). Możemy Ci pomóc dopracować fabułę, pogłębić i uruchomić bohaterów, doprecyzować wątki, znaleźć własny język. Zresztą nie tylko my! Pomogą również ci, których my pamiętamy i ty (mamy nadzieję) pamiętasz jako mistrzów, olśniewających odkrywców i doskonałych rzemieślników.
Dlatego hasło tegorocznej szkoły brzmi pamięć i pamięci. Pamięć o tradycji literackiej, pamięć jako temat i jako narzędzie.
Motyw pamięci – cudzej, zmyślonej, fałszywej, prywatnej, mitotwórczej, zbiorowej etc. – to paliwo współczesnej prozy. Pisarz tworzy, rekonstruuje i przywraca/wymyśla pamięć, podaje ją też w wątpliwość, słowem: zużytkowuje literacko. Pamięci i pamięć podczas naszych warsztatów wspólnie będziemy beletryzować, zamieniać w fikcję i twórczo wykorzystywać na wiele innych sposobów.
W tym roku stawiamy na pracę z najlepszymi redaktorami w Polsce. Filip Modrzejewski i Paweł Goźliński będą pracować z uczestnikami nad ich pomysłami i wykreowaną przez nich rzeczywistością fabularną. Na kurs zapraszamy tych, którzy mają wstępny pomysł na powieść i chcą go doszlifować. Tych, którzy potrzebują impulsu, żeby zacząć pisać, którzy szukają wskazówek i którym przyda się wsparcie profesjonalistów. Nieważne, czy piszesz fantastykę, kryminał, powieść obyczajową, czy jesteś miłośnikiem literatury pięknej – nasi prowadzący pomogą ci z każdym pomysłem.
Kurs Pisania Powieści potrwa od 3 września 2022 do 29 stycznia 2023 roku. Dwanaścioro uczestników będzie spotykać się na weekendowych zjazdach w Pałacu Potockich Krakowie.
Rekrutacja trwa!
Twoimi przewodnikami przez pisarski trening będą najlepsi możliwi mentorzy: redaktor z wieloletnim doświadczeniem Filip Modrzejewski oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu. Każdy z nich będzie pracować z Tobą i Twoim tekstem, dzieląc się wiedzą o sztuce prowadzenia narracji, tworzeniu światów i bohaterów, tła powieściowego czy intrygi.
Każdy z nich ma inne doświadczenie wydawnicze, a więc poznasz różne spojrzenia na warsztat pisarski, szczególnie cenne dla początkującego twórcy. Współpraca z redaktorem to niezwykle ważna część przygotowania książki, dlatego w tym roku stawiamy przede wszystkim na pracę nad tekstem. Nikt nie oceni powieści tak szczerze, jak redaktor. Dzięki spotkaniom z Filipem Modrzejewskim i Pawłem Goźlińskim będzie można spojrzeć na własne pisanie z innej perspektywy, dostać takie wskazówki, na jakie inni debiutanci nie mogą liczyć – i być może dzięki temu wydać swoją pierwszą książkę.
Uzupełnieniem warsztatów z redaktorami będzie spotkanie z pisarzami i pisarkami, którzy opowiedzą o storytellingu, podzielą się doświadczeniami swojej pracy zawodowej, wprowadzą w tajniki wnikliwego i dobrego researchu. Z kolei temat nagród literackich przybliży Agnieszka Budnik, literaturoznawczyni i autorka podcastu Raport z Literatury. Okazją do ćwiczeń fabularnych dotyczących opowieści rodzinnej będzie spotkanie z Aleksandrą Zbroją, autorką głośnej książki Mireczek. Pod koniec kursu specjalistka od prawa autorskiego opowie, jak podpisać korzystną umowę autorską. Jeden ze zjazdów odbędzie się podczas Festiwalu Conrada, co stworzy doskonałą okazję do spotkań z innymi przedstawicielami branży książki i wysłuchania wykładów mistrzowskich czołowych twórców i redaktorów.
Szkoła Pisania – nie tylko prowadzący
Kurs stanowi też okazję, by poznać innych twórców i twórczynie, którzy – podobnie jak Ty – są na początku swojej literackiej ścieżki i prawdopodobnie borykają się z problemami podobnymi do Twoich. Dzięki temu nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące Twojej książki spotkają się nie z ciszą, ale z żywą dyskusją grupy – pierwszych czytelników kolejnych rozdziałów powstającej powieści. Jak zdradzają nasi dotychczasowi absolwenci, ta część kursu co roku daje im równie wiele, co praktyczne wykłady i ćwiczenia.
Dlaczego akurat ten kurs?
Kurs KMLU pozwoli Ci nie tylko na doskonalenie pisarskiego warsztatu; będzie także okazją do nawiązania kontaktów z osobami z branży. To niemal pół roku pełne inspirujących rozmów, dzielenia się doświadczeniami i przeistaczania pomysłów w fascynujące powieści. Po zakończeniu zajęć będziesz w trakcie lub na finiszu zaawansowanego pisania swojej książki, którą dzięki naszej pomocy zaprezentujesz wydawcom – jak co roku stworzymy z fragmentów powieści Antologię Kursu Pisania, którą wyślemy do czołowych wydawców w kraju wraz z rekomendacjami dla najbardziej obiecujących absolwentów. Czytaj dotychczas opublikowane antologie pokursowe >>
Dzięki udziałowi w zajęciach nie tylko będziesz miała/miał szansę poznać „od kuchni” świat literacki i wydawniczy; zapewnimy Ci wsparcie również po zakończeniu kursu, oferując konsultacje dotyczące rynku książki, pomoc w znalezieniu wydawcy czy promocję Twojej książki. Udział w naszym programie to znacznie więcej niż warsztaty pisarskie – to bilet wstępu do literackiego świata w Mieście Literatury UNESCO.
• Jak pisać, żeby być czytanym?
• Jak pokonać blokadę twórczą?
• Jak zrobić research do swojej powieści?
• Jak złapać dystans do swojego pisania?
• Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować?
• Jak przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika?
• Jak tworzyć wciągające światy powieściowe?
• Czym jest tło fabularne i jak je ciekawie zapełnić?
• Jak wykreować pełnokrwistego bohatera?
• I wreszcie – jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę?
- 3-4 września 2022
- 24-25 września 2022
- 15-16 października 2022
- 29-30 października 2022
- 12-13 listopada 2022
- 26-27 listopada 2022
- 3-4 grudnia 2022
- 17-18 grudnia 2022
- 14-15 stycznia 2023
- 28-29 stycznia 2023
Jak wziąć udział w kursie?
Jak wziąć udział w kursie?
Czekają na Ciebie cztery zadania rekrutacyjne. Pierwszym z nich jest napisanie streszczenia fabuły planowanej powieści na 300-400 słów. Drugim – przesłanie fragmentu tej powieści na maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków ze spacjami).
Nie narzucamy tematyki – ważne, żebyś Ty się z nią dobrze czuła/czuł. Zastanów się jednak uważnie nad doborem tekstu, ponieważ to właśnie nad nim będziesz pracować z redaktorem w trakcie kursu i rozwijać go w pełnowymiarową powieść.
Trzecie zadanie to wypełnienie kwestionariusza, który możesz pobrać TU.
Do streszczenia fabuły, próbki tekstu i kwestionariusza dołącz również list motywacyjny i wyślij na adres pisz@miastoliteratury.pl. Będziemy na Twoje zgłoszenie czekać do 16 sierpnia do końca dnia. Z wybranymi uczestnikami skontaktujemy się po 22 sierpnia.
Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wniesienie jednorazowej opłaty za udział w wysokości 2500 zł do 28 sierpnia.
Prowadzący

Paweł Goźliński
Teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W październiku 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka, powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów. Był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy” oraz „Nadziaja” oraz kuratorem projektu „Gazeta pisarzy”. Kierował działami kultury i reportażu „Gazety Wyborczej”, był szefem reporterskiego magazynu „Duży Format”. Tworzył i do 2019 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Książek. Magazynu do czytania”. Dziś jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu w której wykłada do dziś.

Filip Modrzejewski
Polonista z wykształcenia, z zawodu redaktor, zajmuje się literaturą piękną i gatunkową; wykładowca Jagiellońskiego Kursu Typografii w Krakowie; założyciel Stowarzyszenia Magurycz, od lat bierze udział w pracach remontowych na cmentarzach w południowo-wschodniej Polsce. Redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej czy Janusza Rudnickiego.
Tak było w poprzednich edycjach