Pierwsza edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO dobiegła końca w listopadzie 2015 roku. W trakcie 6 weekendów 15 młodych pisarzy uczyło się warsztatu pod okiem uznanych autorów i specjalistów z branży wydawniczej. Równolegle na łamach portalu Lubimy Czytać publikowaliśmy kolejne odcinki kursu pisania online wraz z serią kilkudziesięciu filmów, w których czołowi polscy pisarze dzielą się sekretami swojego warsztatu.

Wszystkie materiały online można znaleźć pod adresem pisz.miastoliteratury.pl

Stacjonarnemu Kursowi Kreatywnego Pisania od początku towarzyszyło ogromne zainteresowanie – otrzymaliśmy ponad 100 zgłoszeń osób z całej Polski, z których na podstawie przesłanych opowiadań wybraliśmy najbardziej uzdolnionych uczestników. W ramach programu obejmującego sześć intensywnych weekendowych spotkań, uczestnicy rozwinęli warsztat, odbyli spotkania z twórcami-praktykami i zdobyli wiedzę, jak przejść przez cały proces wydawniczy i przebić się ze swoim dziełem na niełatwym rynku książki.

Zajęcia prowadzili czołowi polscy autorzy: m.in. autor kultowych kryminałów Marek Krajewski, nominowany do Paszportu Polityki Wit Szostak, a także autorka popularnych powieści fantastycznych Izabela Szolc. Do tego wiedzą podzielili się eksperci z branży wydawniczej: Magdalena Dębowska z Karakteru, Filip Modrzejewski związany z GW Foksal, czy Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. A oprócz nich agenci literaccy, psycholog twórczości, a nawet specjalista od budowania wizerunku. Koncepcję merytoryczną kursu opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki i menadżerki literackie z wieloletnim doświadczeniem. Wykład mistrzowski wieńczący kurs poprowadził Jonathan Franzen, jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, gość październikowego Festiwalu Conrada.

Kurs jest elementem programu wsparcia literackich debiutów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także adresowany do wydawców konkurs Promotorzy Debiutów organizowany przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego oraz Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery.

Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest on realizowany w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

 

belka_logotypy